[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/22\/l-3d8fc7d11303571cd2db184458c1edc6.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/22\/100x73\/l-3d8fc7d11303571cd2db184458c1edc6.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/22\/l-3d8fc7d11303571cd2db184458c1edc6.jpg","size":"52.30","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

BiH dobija strategiju za jačanje civilnog društva u BiH, najvažnija transparentnost finansiranja

Najvažnija strateška mjera iz strategije Vijeća ministara za stvaranje podsticajog okruženja za razvoj civilnog društva u BiH, koja je pri kraju izrade, jeste jačanje transparentnosti u finansiranju.

Pomoćnik ministra pravde u Vijeću ministara BiH Nedžad Salman istakao je da je u ovoj strategiji kao prva mjera označena upravo jačanje transparentnosti u finansiranju nevladinih organizacija iz svih budžeta u BiH.

-Potrebno je, dakle, obezbijediti transparentnost od raspisivanja javnog poziva, preko odabira organizacija, do kontrole trošenja novca - istakao je Salman.

On je rekao da je iznos finansiranja civilnog društva iz budžeta neuporediv s okruženjem, a kamoli sa Evropskom unijom.

- Recimo, oba entitetska budžeta u BiH izdvajaju oko 30 miliona KM za civilno društvo. U RS se izdavaja nekoliko miliona više nego u FBiH iako u RS ima znatno manje nevladinih organizacija - precizirao je Salman.

On je naveo da konsultacije sa civilnim sektorom traju do 15. decembra i da je sve do tada moguće dostavljati sugestije i prijedloge na strategiju. Poslije toga je predviđeno slaje strategije za 2025-2029. u Vijeće ministara u dalju proceduru.

U Banjoj Luci se danas održavaju konsultacije predstavnika Ministarstva pravde BiH sa predstavnicima civilnog društva u vezi sa ovom strategijom, a predviđena su još dva konsultativna sastanka, u Bihaću i Mostaru.

Projekt izrade strategije, odnosno rad stručnjaka koji radi na ovoj strategiji finansira Evropska unija posredstvom projekta EU4CivilSociety uz podršku Delegacije EU u BiH.

Igor Stojanović, vođa projekta “EU4CS", kaže da su predstavnici Ministarstva pravde BiH zatražili tehničku asistenciju u procesu kreiranja strategije.

-Unutar toga, danas se i održavaju konsultacije sa civilnim društvom. Iskoristio bih priliku da pozovem sve nevladine organizacije da dostave prijedloge na nacrt strategije - rekao je Stojanović.

Sanja Savić, izvršni direktor Udruženja građana "Viktorija“, savjetovalište za prevenciju i tretman bolesti zavisnosti, Banja Luka, ocijenila je pozitivnim izradu strateškog okvira za jačanje rada civilnog društva u BiH.

- U BiH ima veliki broj nevladinih organizacija koje rade vrlo značajne stvari. Zato je od velike važnosti da se stvori jedno uređeno i podsticajno okruženje za naš rad - zaključila je ona.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!