[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/11\/02\/211102-copyright-gabriele-homolka-die-umweltberatung.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/11\/02\/100x73\/211102-copyright-gabriele-homolka-die-umweltberatung.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/11\/02\/211102-copyright-gabriele-homolka-die-umweltberatung.jpg","size":"73.13","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

Bečke mjere protiv propadanja hrane

U lancu proizvodnje, prodaje i kupovine na svjetskom nivou se baci oko 30 posto jestive hrane, od toga gotovo polovina u domaćinstvima. Utoliko je važnije da djeca i mladi prepoznaju vrijednost namirnica i upoznaju kreativnu kuhinju. Bečki stručnjaci su predstavili mjere protiv rasipanja hrane u sklopu radionica "Izbjegavanje bacanja hrane u školama" organizacije za ekološko savjetovanje "Die umweltberatung".

Pravilnim ophođenjem sa namirnicama na godišnjem nivou u Austriji bi se moglo izbjeći više od milion tona bačene hrane. Bacanje namirnica je etički i ekološki upitno.

"Ekološki najteže padaju bačene namirnice životinjskog porijekla, jer je njihova proizvodnja povezana sa visokim emisijama stakleničkih plinova" objašnjava bečka savjetnica za okoliš Gabriele Homolka, saopćeno je iz Eurocomm-PR-a Sarajevo.

U okviru radionica stručnjaci su prenijeli svoje znanje o pravilnom ophođenju s namirnicama na učesnika iz cijele Austrije. Organizovane su igre poput kušanja jogurta s različitim rokovima trajanja ili takmičenja pravilnog skladištenja i sortiranja hrane u frižideru. U senzornom laboratoriju, udruženje "Wiener Tafel" je pokazalo kako se treba oslanjati na sopstvena čula - jogurt kojem je prošao rok prije nekoliko dana može i dalje biti savršenog okusa.

- Djeca bi od malih nogu trebala biti dio procesa kuhanja i vidjeti kako se uvenula mrkva pretvara u ukusnu supu - pojasnila je Elke Oberhauser iz inicijative Best of the Rest.

U velikim kuhinjama i školskim kantinama Austrije svake godine se proizvede 61.000 tona otpada od hrane. Dovoljan razlog da se okupe svi akteri, učenici, nastavnici, roditelji te pegadozi i direktori škola, kako bi zajedno istražili potencijal za poboljšanje. Rješenja kao što su promjenjive veličine porcija, pojedinačna jela umjesto fiksnih menija, poboljšane narudžbe i povećana komunikacija među akterima donose brz uspjeh, navodi se u saopćenju. 

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!