Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović uoči polaska u New York jutros je razgovarao s ambasadorom Republike Francuske u BiH Françoisom Delmasom.
Bećirović je zahvalio na podršci Republike Francuske i predsjednika Emmanuela Macrona za usvajanje rezolucije o 11. julu kao međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici počinjenog 1995. On je naglasio da Bosna i Hercegovina veoma cijeni da je Francuska kosponzor rezolucije o Srebrenici i da je predsjednik Macron u svom javnom istupu prošlog mjeseca jasno rekao da će Francuska podržati rezoluciju.
Predsjednik Republike Francuske Emmanuel Macron je rekao da će Francuska zauvijek pamtiti patnje kroz koje je Bosna i Hercegovina prošla tokom rata 90-ih godina, a posebno genocid u Srebrenici iz jula 1995., kojeg je opisao kao najmračniji trenutak kojeg je Evropa vidjela od završetka Drugog svjetskog rata. Hvala Francuskoj i predsjedniku Macronu na podršci našoj zemlji i usvajanju rezolucije o Srebrenici, kojom se iskazuje solidarnost s porodicama žrtava genocida u Srebrenici i pokazuje posvećenost pravdi i istini, rekao je Bećirović.
Također, zahvalio je i na principijelnoj i kontinuiranoj podršci koju Francuska pruža Bosni i Hercegovini na putu ka punopravnom članstvu u EU i NATO.
Iskazujući podršku evropskoj perspektivi Bosne i Hercegovine, ambasador Delmas je rekao da će Francuska, kao svjedok Dejtonskog mirovnog sporazuma, nastaviti podržavati nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.
Nakon razgovora s ambasadorom Francuske Françoisom Delmasom, predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović odlazi u New York kako bi nastavio s intenzivnim aktivnostima s ciljem usvajanja rezolucije o 11. julu kao međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici počinjenog 1995. godine.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.