Bečka elektroprivreda Wien Energie slavi 50. godišnjicu postrojenja za spaljivanje otpada Spittelau - postrojenja koje reciklira 250.000 tona otpada godišnje.
Spalionica Spittelau u Wien-Alsergrundu radi od 1971. godine. Ova toplana na otpad godišnje snabdijeva više od 60.000 domaćinstava ekološki prihvatljivim daljinskim grijanjem i skoro 50.000 domaćinstava električnom energijom.
- Već pola stoljeća u Spittelau djelujemo u pravcu zaštite klime - rekao je generalni direktor Wien Energie Karl Gruber povodom godišnjice.
Naš sistem je, dodao je on, pravo energetsko čudo. Kućni otpad Bečlija se koristi za proizvodnju struje, za grijanje i hlađenje usred grada, ekološki prihvatljivo i čisto!
Reciklažom 250.000 tona otpada godišnje su postavljeni novi standardi u zaštiti životne sredine. Spittelau je postrojenje za termičku obradu otpada u koje je prvi put u svijetu instaliran sistem za denitrifikaciju dimnih plinova. Ove mjere čine sistem posebno ekološki prihvatljivim i omogućavaju mu da zakonske granične vrijednosti obori ispod 90 odsto.
Jedan od razloga visokih ekoloških standarda u spalionici bila je saradnja sa umjetnikom Friedensreichom Hundertwasserom. Nakon požara 1987. godine, ovaj svestrani genije je projektirao objekat. Zahvaljujući Hundertwasserovoj ekološkoj posvećenosti i njegovoj olovci, postrojenje za spaljivanje otpada spada u najviše fotografisane zgrade u Beču. Umjetnik je fasadu Spittelau ostavio kao "spomenik za ljepšu budućnost bez otpada".
U okviru obilježavanja 50. godišnjice elektroprivreda je obnovila i natpis na zgradi pored spalionice, naravno u Hundertwasserovom stilu. Pored ekološkog značaja, redovno se organizuju i turističke posjete Spittelau - gotovo 420 obilazaka za 10.000 posjetilaca godišnje – saopćio je iz Eurocomm-PR.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.