[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/07\/16\/monik.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/07\/16\/100x73\/monik.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/07\/16\/monik.jpg","size":"106.92","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

Beč promovira ambalažu za višekratnu upotrebu

Prepunjene kante za vrijeme korona krize su nam pokazale koliko otpadaka mi u stvari proizvodimo. Putem inicijative "Wenigermist" (manje smeća) Beč objavljuje savjete za izbjegavanje pakovanja za jednokratnu upotrebu i na taj način dodatno pospješuje efikasno upravljanje otpadom.

Trošak sirovina i energije za proizvodnju ambalaže za jednokratnu upotrebu je previsok u odnosu na njen kratki životni vijek.

- Srećom, danas postoji mnoštvo načina kako izbjeći pakovanja u svakodnevnom životu. Među najvažnija pomagala spadaju na primjer mrežice za višekratnu upotrebu. Njih možete koristiti prilikom kupovine povrća, voća ili peciva, a kroz mrežice se na kasi jasno vide sadržaj i količina - saopćeno je iz Eurocomma-PR Sarajevo – Mreže za međunarodnu komunikaciju Grada Beča.

Kako se nadalje navodi, "tu su i naši vjerni prijatelji cekeri i druge platnene vrećice, koje u posljednje vrijeme sve češće viđamo. Pogodni su za kupovinu hljeba, ali i tjestenine i riže. Transportne kutije od čvrste plastike ili stakla su savršene za kupovinu mliječnih i mesnih proizvoda, a njihova stalna upotreba olakšava i raspored u frižideru".

Bečki supermarketi su stoga u svoju ponudu uvrstili višekratnu ambalažu i namirnice u rinfuzi.

Inicijativa "Wenigermist.at" na društvenim mrežama redovno objavljuje savjete za život sa manje ambalaže, a na zvaničnoj webstranici i popis supermarketa, u kojima je moguća kupovina na ovaj način.

- U Austriji svake godine nastane oko 1,4 miliona tona plastike, a u Evropskoj Uniji oko 25 miliona tona. Neke od mjera za smanjenje zagađenja se ogledaju u dalekosežnoj promociji reciklaže, ali u konkretnim zabranama, kao na primjer zabrani plastičnih slamki i jednokratnog pribora za jelo. Pored toga, od 2020. godine u Austriji važi zabrana upotrebe mikro plastike u kozmetičkim i higijenskim proizvodima, kao i zabrana plastičnih vrećica za jednokratnu upotrebu - navodi se u saopćenju.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!