Akademija nauka i umjetnosti (ANU) Bosne i Hercegovine ima aktivan pristup u naučnom izučavanju značaja ZAVNOBiH-a za uspostavu i razvoj državnosti Bosne i Hercegovine, istaknuto je na svečanoj sjednici Akademije koja je održana danas u Sarajevu povodom obilježavanja Dana državnosti BiH.
Potpredsjednik ANUBiH Mirko Pejanović izjavio je da Bosna i Hercegovina i pored svih historijskih izazova od 1943., kada je njena državnost obnovljena na zasjedanju ZAVNOBIH-a, odolijeva i danas te imamo državu u kojoj živimo mirno i nadamo se da će postati dio EU u naredne dvije do tri decenije.
- Danas Akademija daje prilog tome šta čini kontinuitet državnosti Bosne i Hercegovine i kako vidi njenu budućnost - istakao je Pejanović.
Podsjetio je da je prošle godine održana međunarodna naučna konferencija u okviru koje je otštampan i zbornik u kojem je 25 istraživača iz zemlje i svijeta potvrdilo da BiH kao država ima svoj kontinuitet od obnove državnosti 1943. i da ima budućnost u euroatlanskim integracijama.
Dopisni član ANUBiH Husnija Kamberović naglasio je da BiH svoju državnost može graditi samo u širim evropskim integracijama što podrazumijeva i usvajanje evropskih vrijednosti.
Poručio je da to znači da BiH treba eliminisati sve diskriminirajuće odredbe po kojim mi danas živimo a koje su sadržane i Dejtonskom ustavu.
Kamberović je precizirao da ono što je ZAVNOBIH definisao kao ravnopravnost naroda potpuno drugačije od današnje konstitutivnosti iz Dejtona jer je tada ravnopravnost podrazumijevala kolektivnu konstitutivnost a ne ovu separatnu koja vodi BiH ka daljim podjelama.
Mile Babić, također dopisni član Akademije, rekao je da ako BiH želi napredovati u njoj mora postojati sloboda mišljenja, govora i savjesti, te vladavina prava.
Potcrtao je da je ključno da u zemlji vladaju pravedni zakoni a ne čovjek nad čovjekom da bi BiH imala budućnost kao evropska država.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.