[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/25\/l-cd0d1ad85dbc6df9d3ff7e9ee56c6fda.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/25\/100x73\/l-cd0d1ad85dbc6df9d3ff7e9ee56c6fda.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/25\/l-cd0d1ad85dbc6df9d3ff7e9ee56c6fda.jpg","size":"100.51","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

Aggeler: Pravosudni sistem ima obavezu pružiti podršku svjedocima u BiH (VIDEO)

Šef Misije OSCE-a u BiH Brian Aggeler izjavio je danas da pravosudni sistem ima obavezu pružiti neophodne mehanizme podrške prilikom učešća žrtava i svjedoka u sudskim procesima.

 

Misija OSCE-a u BiH predstavila je u Sarajevu rezultate procjene kapaciteta za podršku svjedocima u pravosudnim institucijama u BiH. Ta procjena je provedena u saradnji s odjeljenjima za podršku svjedocima Suda BiH i Tužilaštva BiH, u okviru projekta Misije "Praćenje rada na predmetima ratnih zločina“ koji finansira Evropska unija.

- Ova procjena potreba je prva takve vrste u BiH i osmišljena je da pruži sveobuhvatnu procjenu podrške koja se pruža ugroženim svjedocima i žrtvama u krivičnim postupcima, posebno onima koji su uključeni u predmete ratnih zločina - naveo je Aggeler.

Preživjeli se, prema njegovim riječima, i dalje suočavaju sa izazovima, tri decenije nakon sukoba što uključuje i priznavanje njihovog statusa kao žrtve i pristup psihološkoj podršci i dobijavanja odštete. Aggeler je naveo da ključni problemi uključuju spore krivične postupke koji utiču na žrtve i svjedoke, rizik od ponovne traumatizacije i neadekvatnu podršku žrtvama zločina.

- Misija OSCE-a u BiH nastavit će podržavati pravosudne aktere širom BiH u njihovim naporima da podrže vladavinu prava uz zaštitu osnovnih ljudskih prava i dostojanstva svih svjedoka i žrtava - istakao je Aggeler.

Rezultati procjene predstavljeni su na konferenciji "Rezultati procjene kapaciteta za podršku svjedocima u BiH“ koja će okupila predstavnike pravosudnih institucija iz cijele BiH, odjela za podršku svjedocima, predstavnike organizacija civilnog društva koji se bave pružanjem psihosocijalne podrške svjedocima/žrtvama, kao i predstavnike međunarodnih organizacija.

Rukovodilac Odjeljenja za podršku svjedocima Suda BiH Alma Taso Deljković izrazila je zahvalnost amabasadoru Aggeleru i Misiji OSCE-a na podršci pri izradi ove procjene, što je bila dugotrajna aktivnost.

- Razgovarali smo sa tužiteljima, sudijama, osobama za podršku svjedocima u odjeljenjima za podršku svjedocima u sudovima i tužilaštvima, kao i sa svjedocima i žrtvama, zapravo šta su njihove potrebe. Naš cilj je bio identificirati ključne potrebe koje imaju svjedoci i žrtve u krivičnim procesima u BiH kako bi osigurali da njihova svjedočenja i ono što žele da kažu u krivičnim procesima ne izaziva dodatnu patnju u smislu psihičkog stanja i mentalnog zdravlja, a u isto vrijeme da daju siguran, kvalitetan i jasan iskaz kako bi se saznala istina - istakla je Taso Deljković.  

U odjeljenjima za podršku svjedocima u sudovima i tužilaštvima u kojima rade psiholozi, socijalni radnici zaista imaju izuzetan značaj u ovom procesu, međutim ono što  je potrebno i dalje raditi jeste unapređivati njihov rad i uskladiti sa potrebama koje svjedoci i žrtve imaju ne samo u predmetima ratnih zločina  nego u svim drugim krivičnim predmetima gdje je ta podrška i pomoć potrebna.

- Ustanovili smo među ostalim da ne posjeduju svi sudovi i tužilaštva odjeljenje ili saradnika za podršku svjedocima. Bitno je naglasiti činjenicu da su oni sa stanovišta pravosuđa potrebni u smislu psihološke podrške tim ljudima od samog početka, od prijave krivičnog djela kroz istražnu fazu, svjedočenje, pa i poslije - dodala je Taso Deljković.  

Uloga Odjela za podršku svjedocima je da pruži psihološku, administrativnu i drugu vrstu podrške osobama koja se pojavljuju u svojstvu svjedoka u svim fazama krivičnog postupka.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!