[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/03\/l-bd057f89b878663d8f4d4ab8f7233ee3.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/03\/100x73\/l-bd057f89b878663d8f4d4ab8f7233ee3.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/03\/l-bd057f89b878663d8f4d4ab8f7233ee3.jpg","size":"92.86","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / BiH

Ademović, Kovačević i Cvitanović o današnjoj sjednici Doma naroda BiH (VIDEO)

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, na današnjoj sjednici nije dao većinsku podršku izmjenama Poslovnika Doma, čiji predlagač je bio predsjedavajući Kemal Admović (Narod i Pravda).

Ademović je ovu činjenicu i potvrdio novinarima nakon sjednice, ističući da su se izmjene odnosile na to da u dnevni red sjednice Doma naroda zakoni ubuduće mogu biti uvrštavani po hitnom postupku ukoliko su hitni po prirodi stvari i ne toliko složeni da mogu biti razmatrani i usvajani 'u jednom čitanju'.

- Takva situacija nije bila s Prijedlogom zakona o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine. Osim što je bio neustavan, prijedlog nije ispunjavao ovaj kriterij, međutim, kad imate dovoljno ruku, onda nešto bude i usvojeno. To je mene ponukalo i tad sam na sjednici rekao da ću predložiti izmjene i dopune Poslovnika Doma - kazao je Ademović.

Izmjena i dopuna Poslovnika odnose se na to kad i koji zakon bi mogao biti po hitnom postupku razmatran te dodatno, pored toga što je dosad upućivan automatski zakonodavno-pravnom sektoru, da bude prosljeđivan i Ustavno-pravnoj komisiji na ocjenu da li je zakon ustavan i da li ga treba dalje pustiti u proceduru.

- Naravno, negativno mišljenje Ustavno-pravne ekomisije ne zaustavlja put tog zakona nego delegati u Domu naroda mogu da ga izglasaju. Dosad smo vidjeli  - izglasavani su i presloženi, kao i zakoni koji nisu hitni; zakoni koji su iz Mape puta od 14 prioriteta, a ja sam sad predlagao da zakoni koji su, primjerice, vrlo obimni i hitni, da ih možemo usvojiti – kazao je  Ademović, navodeći kao primjer usvajanje Zakona o sprečavanju pranja novca koji je inače vrlo obiman, ali je u grupi evropske i hitne legislative.

Komentirajući opaske više delegata na današnjoj sjednici da je rad Doma naroda bio u predugom zastoju od dva i po mjeseca, Ademović ističe da i on smatra da zastoja ne treba da bude nikako, ali i naglašava da je u proteklih godinu dana i nekoliko mjeseci, Dom naroda usvojio više evropskih zakona nego što je učinjeno prije deset godina.

On napominje da je izmjenama Poslovnika predlagao i ograničavanje broja delegatskih diskusija, replika, zahtjeva za ispravku krivih navoda, jer sadašnji Poslovnik omogućava "da po jednoj tački dnevnog reda ostajemo na sjednicama po dva dana“.

Novinarima je nakon sjednice izjavu dao i delegat Radovan Kovačević (Savez nezavisnih socijaldemokrata), ističući da je današnje hitno zasjedanje Doma naroda bilo samo alibi "za činjenicu da je Dom bio više od dva i po mjeseca u potpunoj blokadi zbog toga što su članovi delegatskog kluba bošnjačkog naroda, prije dva i po mjeseca odlučili da napuste sjednicu, sruše kvorum i na taj način potpuno blokiraju Parlamentarnu skupštinu BiH“.

Priznanje za ove tvrdnje, delegati su po Kovačevićevim riječima dobili i u današnjoj diskusiji šefa Kluba Bošnjaka Šefika Džaferovića. Na tvrdnje Bošnjaka da je na prethodnoj sjednici predložen neustavan zakon, Kovačević kaže: „Ko je to ko određuje u Bosni i Hercegovini šta je ustavno i neustavno, jesu li to Džaferović, Ademović, Klub Bošnjaka ili su to samo Bošnjaci u Bosni i Hercegovini? Naš odgovor na to je veoma kratak i jednostavan – gospodo, zaboravite na tako nešto - riječi su Radomira Kovačevića.

Dužnost delegata Doma naroda nije da konstatuju šta je ustavno a šta neustavno već da predlažu, razmatraju, mijenjaju i izjašnjavaju se o zakonima, zaključio je on.

- Bosna i Hercegovina mora da ima zakon o Ustavnom sudu, kao što ga ima i svaka druga zemlja – dodao je.

Delegat Ilija Cvitanović (Hrvatska demokratska zajednica 1990) smatra da je današnja sjednica Doma naroda poslužila tome da se svako od delegata obrati svom glasačkom tijelu i da eventualno, na tom populizmu i neodgovornosti, dobije neki novi glas, dok nije ponudio ništa ka rješenju.

Cvitanović kaže da mnoge stvari koje su se čule na sjednici vraćaju Bosnu i Hercegovinu unatrag.

-  Bila je to potpuno promašena sjednica, niko se nije držao ni dnevnog reda ni teme. Nadam se da ćemo uskoro imati redovnu sjednicu i završiti sve ono što je definirano u dnevnom redu te napokon imati zakone što će omogućiti svim građanima u Bosni i Hercegovini da dobiju neke benefite od njih – rekao je između ostalog Cvitanović novinarima.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!