Općinsko vijeće Kakanj je pod pritiskom aktivista odbilo dati izjašnjenje za provođenje koncesije za izgradnju mini hidroelektrane “Bilješevo”, saopćio je Aarhus centar u Bosni i Hercegovini.
Umjesto toga, prijedlog je upućen u javnu raspravu. Navedena sjednica Općinskog vijeća, održana u ponedjeljak, ukazuje na to da su pokušaji gradnje malih hidrocentrala nastavljeni iako je u Federaciji Bosne i Hercegovine na snazi Zaključak Predstavničkog doma Parlamenta FBiH od 23. juna 2020. godine o potpunoj zabrani izgradnje malih hidroelektrana.
Na navedenoj sjednici Općinskog vijeća u Kaknju, kao druga tačka dnevnog reda bio je Prijedlog odluke o davanju saglasnosti za provođenje koncesije za izgradnju MHE “Bilješevo’’ na rijeci Bosni snage 4,00 MW. Prijedlog je rezultat samoinicijativnog zahtjeva za dodjelu koncesije, koji je Ministarstvu za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Zeničko-dobojskog kantona uputio “TRGOŠPED” d.o.o. Kakanj.
Po saznanju da je ta tema na dnevnom redu, uslijedila je hitna reakcija Aarhus centra u BiH uz podršku drugih članica Koalicije za zaštitu rijeka u BiH te su upućeni zahtjev za odbacivanje navedenog prijedloga, kao i pojedinačna obrazloženja vijećnicima o štetnosti mini hidroelektrana. Pored niza argumenata protiv davanja saglasnosti, posebno je istaknuto da javnost koje se predmet tiče nije adekvatno uključena u proces odlučivanja o konkretnim aktivnostima budući da je prvo trebalo obavijestiti mjesne zajednice koje bi bile direktno pogođenje izgradnjom “Bilješeva.”
Za razliku od toga, Prijedlog odluke o namjeravanoj gradnji odmah je bio upućen na odlučivanje Općinskom vijeću.
- Upravo činjenica da se ovakvi postupci provode bez uključivanja javnosti u ranoj fazi ukazuje da većina javnih organa vlasti ne provodi odredbe Aarhuske konvencije koju je Bosna i Hercegovina ratifikovala 15.09.2008. godine i koja se direktno primjenjuje u Bosni i Hercegovini i kao međunarodna konvencija ima primat nad domaćim zakonodavstvom. Članom 6. Aarhuske konvencije propisano je da se zainteresirana javnost mora obavijestiti bilo putem javne obavijesti ili pojedinačno, zavisno od potreba, u ranoj fazi postupka odlučivanja po pitanjima okoliša kada su sve opcije otvorene i može doći do učinkovitog učešća javnosti te da to mora biti učinjeno na adekvatan, blagovremen i učinkovit način - ističe u saopćenju Aarhus centar u BiH.
S obzirom na to da se koncesionim ugovorom, određenom licu dodjeljuje pravo obavljanja privredne djelatnosti korišćenjem javnih dobara, prirodnih bogatstava i drugih dobara od opšteg interesa te da je dobijanje koncesije prvi korak u procesu izgradnje malih hidroelektrana, predstavnici Aarhus centra smatraju da je već u ovoj fazi nužno uključiti zainteresovanu javnost.
- Želim vjerovati da će i nakon javne rasprave, koja treba da bude održana u narednih trideset dana, naše općinsko vijeće zadržati svoju opredijeljenost da štiti javni interes. A bilo bi apsurdno da podrži gradnju mini hidroelektrane nakon što su njihove stranačke kolege u zakonodavnim tijelima FBiH podržale prijedlog Vlade FBiH kojim se planira potpuno zabraniti izgradnja mHE na teritoriji FBiH. Upravo zbog toga razumijemo zašto se investitoru žuri da što prije dobije odobrenje za potpisivanje koncesionog ugovora, kako bi što prije mogli pristupiti pribavljanju svih ostalih dozvola, jer u tom slučaju zakon koji će uskoro biti usvojen neće se moći retroaktivno primjenjivati na ovog investitora - izjavila je Azra Berbić iz Kaknja, aktivistica za zaštitu rijeka u Bosni i Hercegovini.
Općinski vijećnici, dodala je, treba da imaju na umu da će eventualnom podrškom izgradnji mini hidroelektrane, otvoriti vrata svim drugim potencijalnim investitorima da što prije pokušaju dobiti ugovore i dozvole za buduću gradnju.
Aarhus centar napominje da se u Federaciji Bosne i Hercegovine trenuno vodi javna rasprava o Nacrtu zakona o dopunama Zakona o električnoj energiji, u kojem jedna od odredbi nalaže obustavu izdavanja energetskih dozvola za male hidroelektrane (član 2. Nacrta), čime se praktično zaustavlja gradnja malih hidroelektrana u FBiH i provodi Zaključak Predstavničkog doma Parlamenta FBiH o potpunoj zabrani izgradnje malih hidroelektrana.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.