SARAJEVO, 25.08.2016
km.
Dom zdravlja Novi Grad, prema pokazateljima na terenu, bit će u funkciji najdalje do 15. septembra - rečeno je Feni iz Pres službe te medicinske ustanove.
Useljavanje zdravstvenog kadra vršit će se u fazama, sprat po sprat, istim redom kao što je bio slučaj i kod iseljavanja prije adaptacije i rekonstrukcije tog objekta.
Ističe se da je Dom zdravlja Novi Grad urađen po evropskim standardima i da će zdravstvenu zaštitu pružati sa svim službama koje su u domenu te ustanove, ali odsad će osoblje raditi u odličnim uvjetima. To će, kako naglašavaju, osjetiti i pacijenti.
Veliki građevinski radovi odvijali su se u dvije faze. Početne zahvate izvodile su firme Ekoteh d.o.o Sarajevo i Trgošped d.o.o Kakanj, dok je za nastavak poduhvata na adaptaciji i rekonstrukciji bio zadužen Unioninvest. U prvoj fazi radova investirano je 2.291 714 KM, dok je za drugu fazu utrošeno oko pet miliona KM.
- Za adaptaciju i rekonstrukciju uloženo je dosta novca koji je osiguran u fazama zahvaljujući koordiniranoj akciji Općine Novi Grad, Zavoda zdravstvenog osiguranja KS, Ministarstva zdravstva KS uz podršku Vlade Kantona Sarajevo - navode iz Doma zdravlja KS.
Dom zdravlja Novi Grad smješten je u najmnogoljudnijoj sarajevskoj općini, a u narodu je još poznat i kao "Kumrovec". Radovi na tom objektu počeli su početkom 2014. godine, a projektom rekonstrukcije vodilo se računa i o boljoj iskorištenosti raspoloživog prostora.