Mađarska se može nadati brzom okončanju postupka sankcija EU protiv nje zbog ugrožavanja temeljnih evropskih vrijednosti nakon poraza njenog desničarskog populističkog premijera Viktora Orbána 12. aprila.
Manfred Weber, predsjedavajući najveće grupe u Evropskom parlamentu, rekao je za dpa da se zalaže za pokretanje prvih koraka za prekid takozvanog postupka prema Članu 7.
Da je postupak utvrdio da Mađarska krši vrijednosti EU, mogao je završiti time što bi zemlji bilo oduzeto pravo glasa u odlukama EU.
Ali Weber je rekao da je "postupak prema Članu 7 protiv Mađarske bio konkretno povezan sa smjerom protiv vladavine prava Viktora Orbána".
Sa novim premijerom Péterom Magyarom, rekao je, sada postoji jasna posvećenost vladavini prava i temeljnim evropskim vrijednostima, proevropski kurs i konkretna obećanja o reformama. Magyar je trenutno član Evropskog parlamenta i pripada Weberovoj EPP grupi.
Weber je rekao da je Evropski parlament mora priznati proevropski put novog premijera.
- To mora značiti da sada preduzimamo prve korake za prekid postupka prema Članu 7 - kazao je on.
Weber je napomenuo da je Evropski parlament pokrenuo postupak 2018. godine.
Postupak EU zbog kršenja njenih temeljnih vrijednosti je oštar instrument protiv država članica. Mehanizam je namijenjen sankcioniranju onih koji krše zajedničke vrijednosti poput demokratije, vladavine prava i ljudskih prava.
Prva zemlja EU protiv koje je pokrenut bila je Poljska. Prekinut je nakon što je nacionalno-konzervativna vlada Prava i pravde ili PiS-a izgubila izbore.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.