[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/03\/29\/l-3bb4c330f40a50a757a82cba4fa733d3.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/03\/29\/100x73\/l-3bb4c330f40a50a757a82cba4fa733d3.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/03\/29\/l-3bb4c330f40a50a757a82cba4fa733d3.jpg","size":"89.66","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Ukrajina će usvojiti neutralni status u zamjenu za sigurnosne garancije

Ukrajina je poručila da će usvojiti neutralni status, jedan od ključnih zahtjeva Rusije, u zamjenu za sigurnosne garancije, rekli su njeni pregovarači na pregovorima u Istanbulu.

Neutralni status bi značio da se Ukrajina neće pridružiti nijednom vojnom savezu, kao što je NATO, niti će imati sjedišta vojnih baza.

Poljska, Izrael, Turska i Kanada mogle bi biti među potencijalnim sigurnosnim garantima za Ukrajinu, javlja BBC.

Prijedlozi bi također uključivali 15-godišnji period konsultacija o statusu anektiranog Krima i stupili bi na snagu samo u slučaju potpunog prekida vatre, navode ukrajinski pregovarači.

Pregovarači rekli su da u trenutnim ukrajinskim prijedlozima ima dovoljno materijala da se opravda sastanak između Zelenskog i ruskog predsjednika Vladimira Putina, dodajući da čekaju odgovor Rusije.

Ukrajini je ranije data opcija za pridruživanje NATO-u, čemu se Rusija žestoko protivi.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!