Udruženje poslodavaca u Federaciji BiH je u protekla četiri dana održalo okrugle stolove s predstavnicima kompanija iz Zeničko-dobojskog kantona (Žepča, Visokog, Maglaja, Zenice, Tešnja i Kaknja), na kojima je utvrđeno da je potrebno smanjiti parafiskalne namete kako bi se omogućilo povećanje plaća.
Poslodavci kažu da su najčešći problemi sa kojima se danas suočavaju „preveliko opterećenje cijene rada koje gotovo rezultira "platom na platu", jer skoro isti iznos plaće radnika izdvaja se za razne državne fondove“.
Zato je, kako je saopćeno, neophodno hitno smanjiti poreze, doprinose, troškove poslodavaca po osnovu zdravstvenog osiguranja.
Ukazano je i na problem nedostatka radne snage, sive ekonomije, skupe i neefikasne administracije, neusklađenost obrazovnog sistema sa tržištem rada, i nedostatak praktičnog rada u sistemu obrazovanja.
Poslodavce koči i „sporo donošenje podzakonske regulative koje be uredile oblast energetike“, kao i problem iz oblasti zaštite na radu i pretvaranje poljoprivrednog u građevinsko zemljište.
Stoga je zatraženo da se Udruženje poslodavaca FBiH angažuje na pripremi potrebne zakonske regulative da bi se putem zakonodavne vlasti u FBiH izglasala odgovarajuća zakonska rješenja u cilju stvaranja podsticajnog poslovnog i razvojnog ambijenta.
Nakon provedenih aktivnosti slijede okrugli stolovi i u drugim kantonima FBiH.
Okrugli stolovi za poslodavce sa područja Zeničko-dobojskog kantona organizovani su u sklopu projekta "Doprinos organizacija civilnog društva poboljšanju uticaja preduzetništva na socio-ekonomski razvoj BiH – EISE projekat" koji provode UPFBiH i Unija poslodavaca RS, a koji finansira Evropska unija, saopćeno je iz Udruženja poslodavaca FBiH.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.