U okviru kampanje izgradnje javne svijesti na slivu rijeke Drine u BiH, danas će u Višegradu biti održana radionica o razvoju turizma na području sliva rijeke Drine u BiH.
Teme radionice bit će razvoj turizma, izazovi i prepreke, te trenutno stanje pejzaža i kulturno-istorijskih spomenika na području sliva rijeke Drine u BiH, najavljeno je iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Radionici će prisustvovati predstavnici Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, nadležnih ministarstava iz Republike Srpske i Federacije BiH, te lokalnih zajednica u slivu rijeke Drine i udruženja koja se bave turizmom i ekologijom.
Cilj projekta je unaprijediti mehanizme i kapacitete u zemljama učesnicama na Projektu za planiranje i upravljanje prekograničnim slivom rijeke Drine uz adaptaciju na klimatske promene. Kao viši cilj, projekat bi trebalo da doprinese podizanju životnog standarda stanovništva u slivu rijeke Drine, što će se postići putem održivih rješenja, koje bi vršile efektivne i efikasne institucije.
Kroz programe malih grantova i pilot-projekata će se realizovati investicije uz učešće hidrometeoroloških zavoda, agencija za vode, opština i lokalnih zajednica.
Kampanju izgradnje javne svijesti na slivu rijeke Drine u BiH provodi Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Projekt upravljanja slivom rijeke Drine na zapadnom Balkanu u vrijednosti 8.400.000 dolara, finansira se 50 posto iz Specijalnog fonda za klimatske promjene (SCCF) i 50 posto iz Globalnog fonda za zaštitu životne sredine (GEF).
Sredstva su raspoređena proporcionalno teritoriji sliva rijeke Drine: Bosna i Hercegovina 37 posto, što iznosi 3.375.270 dolara, Crna Gora 32 posto, što iznosi 2.721.525 dolara i Srbija 31 posto, što iznosi 2.635.625 dolara.
Projekt podržava širok program izgradnje javne svijesti radi uključivanja svih učesnika, institucija i zajednica u slivu rijeke Drine u BiH u aktivnije partnerstvo koje će brojati oko 4.000 učesnika tokom trajanja kampanje, do oktobra 2020.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.