Na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), na Klinici za radiologiju uspješno je izvedena prva mehanička trombektomija kod pacijenta s masivnom plućnom embolijom, minimalno invazivna procedura kojom se iz plućnih arterija uklanjaju velike trombotske mase kod životno ugroženih pacijenata.
Proceduru je izveo tim interventnih radiologa, dr. sci. med. Muris Bečirčić i dr. sci. med. Haris Kurić, savremenim endovaskularnim pristupom u liječenju ove, kako su naveli iz KCUS-a, teške i potencijalno fatalne bolesti.
Pacijent je nakon procedure tri dana bio hospitaliziran u jedinici intenzivne njege, nakon čega je, stabilnog stanja, premješten na odjel bez potrebe za kiseoničkom potporom.
Iz KCUS-a ističu da ovaj slučaj još jednom potvrđuje značaj interdisciplinarnog pristupa u liječenju kompleksnih i životno ugrožavajućih stanja.
- Posebno je važna bila uska saradnja sa Klinikom za plućne bolesti, predvođenom doc. dr. Aidom Mujaković, kao i s kolegama s Klinike za anesteziju i reanimaciju, koji su učestvovali u zbrinjavanju i monitoringu pacijenta u postproceduralnom periodu - navode iz najveće zdravstvene ustanove u BiH.
Uvođenje ovakvih procedura predstavlja važan korak u daljnjem razvoju minimalno invazivnih terapija u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, te potvrđuje opredijeljenost menadžmenta za primjenu savremenih metoda liječenja kroz multidisciplinarnu saradnju i razvoj novih terapijskih programa, saopćeno je iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.