[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/03\/29\/l-1d80649923c594ba71293269c6c8dbdf.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/03\/29\/100x73\/l-1d80649923c594ba71293269c6c8dbdf.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/03\/29\/l-1d80649923c594ba71293269c6c8dbdf.jpg","size":"105.18","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

U Istanbulu završen sastanak pregovaračkih delegacija Rusije i Ukrajine

U Istanbulu je završen sastanak pregovaračkih delegacija Rusije i Ukrajine, javlja Anadolu Agency (AA).

Sastanak je održan u predsjedničkom uredu u Dolmabahčeu.

Ukrajinska delegacija bi uskoro trebala upoznati novinare o sadržaju razgovora u Istanbulu.

Predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan je u obraćanju na otvaranju sastanka rusko-ukrajinskih pregovaračkih timova poručio kako vjeruje da u pravednom miru nema gubitnika.

Izrazio je zadovoljstvo što je ugostio delegacije i dao doprinos njihovim naporima da uspostave mir u tako kritičnom razdoblju.

"Turska je pokazala pošten pristup štiteći prava, zakone, osjetljivost i ruske i ukrajinske strane na svim međunarodnim platformama“, rekao je Erdogan, te dodao kako je Turska spremna biti domaćin mirovnih pregovora između ruskog i ukrajinskog predsjednika.

Do sada je u Bjelorusiji održano nekoliko rundi pregovora između predstavnika Rusije i Ukrajine, a posljednji razgovori su organizovani u formatu videokonferencije 14. marta, ali konkretni rezultati još nisu postignuti.

Turska je 10. marta ugostila ruske i ukrajinske ministre vanjskih poslova u Antaliji na jugu zemlje, što je bio sastanak na najvišem nivou dviju strana od početka rata 24. februara. Iako strane nisu uspjele postići dogovor o prekidu vatre, složile su se da nastave pregovore.

Rat Rusije i Ukrajine, koji je počeo ruskim napadom 24. februara, izazvao je međunarodnu osudu, doveo do finansijskih sankcija Moskvi i podstakao egzodus globalnih firmi iz Rusije.

Od tada je najmanje 1.151 civil ubijen u Ukrajini, a 1.842 ih je ranjeno, saopštile su Ujedinjene nacije. Istovremeno, prema podacima UN-ove agencije za izbjeglice više od 3,87 miliona Ukrajinaca je izbjeglo u susjedne države.

 

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!