DUBROVNIK/SARAJEVO, 23.10.2015
Ministrica obrane Bosne i Hercegovine Marina Pendeš sudjelovala je na sastanku ministara obrane jugoistočne Europe (SEDM), koji je održan jučer posljednjeg dana Sveobuhvatnog regionalnog ministarskog sastanka u Dubrovniku (R Hrvatska).
Sastankom je predsjedavao veleposlanik Huseyin Muftuoglu, uime Republike Turske, a uvodnim riječima, u svojstvu domaćina nazočne su pozdravili hrvatski ministar obrane Ante Kotromanović i predsjednik Sabora Republike Hrvatske Josip Leko.
Veleposlanik Muftuoglu kazao je da mu je velika čast biti predsjedatelj jednog ovako značajnog događaja, te je na samome početku pozdravio vodstvo izaslanstva Gruzije, koje po prvi puta kao punopravni član sudjeluje u radu SEDM-a, inicijative regionalne suradnje na polju obrane, koja od današnjeg zasijedanja broji 15 članica.
U uvodnom obraćanju Pendeš je naglasila ulogu SEDM-a u jačanju međusobnog povjerenja država regije tijekom posljednjih 20 godina.
- Rad SEDM-a u proteklih 20 godina daje mi za pravo vjerovati da smo svi prepoznali važnost regionalne suradnje, posebno u kontekstu doprinosa stabilnosti i sigurnosti u ovome dijelu svijeta - kazala je bh. ministrica, te ponovno naglasila opredijeljenje BiH da bude integrirana u Europsku uniju i NATO.
Također, Pendeš u svome govoru osvrnula se i na veliki doprinos pripadnika Oružanih snaga BiH u mirovnim operacijama, te istaknula značajan napredak postignut u posljednje vrijeme kada je u pitanju proces uknjižbe perspektivne vojne imovine.
U drugome dijelu sesije zapovjednik Brigade jugoistočne Europe (SEEBRIG) brigadni general Numan Yediyildiz prezentirao je rad SEEBRIG-a ministrima i članovima izaslanstava, s posebnim naglaskom na političko-vojne forume, službene posjete i konferencije, te aktivnosti usavršavanja i vojnih vježbi.
Tijekom sastanka voditelji izaslanstava država sudionica Sveobuhvatnog ministarskog sastanka u rad su službeno pustili internetsku prezentaciju SEDM-a, potvrdili dva dokumenta koja definiraju rad SEDM-a i prihvatili Zajedničku izjavu država članica SEDM-a.
Sveobuhvatni regionalni ministarski sastanak zaključen je obraćanjem predsjedateljice sastanka država članica Američko-jadranske inicijative Marine Pendeš, predsjedatelja SEDM-a Huseyina Muftuogla i zamjenice ministra obrane Republike Hrvatske Višnje Tafra.
U završnom govoru Pendeš je izrazila veliko zadovoljstvo strategijskim debatama i konstruktivnim idejama za vrijeme Sveobuhvatnog sastanka, te kazala kako suradnja zemalja jugoistočne Europe značajno doprinosi svima, a sve u cilju prosperiteta ovoga dijela Europe.
Na koncu boravka u Republici Hrvatskoj bh. izaslanstvo sudjelovalo je svečanom prijamu koji je organiziran povodom 15. obljetnice utemeljenja RACVIAC-a, priopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću MOBiH.