[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/01\/16\/zrak-tuzla.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/01\/16\/100x73\/zrak-tuzla.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/01\/16\/zrak-tuzla.jpg","size":"338.40","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

Tuzlaci i danas udišu opasan zrak

U Tuzli je i dalje nepovoljna situacija kada je u pitanju visoka koncentracija zagađujućih čestica u zraku koje nastavljaju ugrožavati živote građana.

U ovom gradu se zbog te činjenice održavaju i prosvjedi, ali se na njih odaziva veoma mali broj građana. Primjerice, sinoć je na ovaj problem ukazalo njih oko dvije stotine.

Na mjernim stanicama jutros su vrijednosti zagađujućih materija i dalje veće od dopuštenih granica. SO2 je iznad 100 mikrograma po metru kubnom, a koncentracija čvrstih čestica PM 2,5 su četiri puta više od dozvoljenih, odnosno 200 mokrograma po metru kubnom.

- Zagađen zrak je u 2018. godini uzrokovao 20 posto smrtnih slučajeva od moždanog udara, 20 posto smrti od raka pluća, 31 posto bronhitisa kod odraslih osoba i 23 posto bronhitisa kod djece. Kada bismo slijedili upute i preporuke Svjetske zdravstvene organizacije, izbjegli bismo ovakve statistike – kaže doktorica Nadina Nuhbegović iz Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona.

Međutim, ovakvi statistički podaci su u porastu.

Direktorica Centra za ekologiju i energiju Tuzla Džemila Agić ističe da je veoma značajno što proteste u Tuzli zajednički organizira 18 nevladinih organizacija koje ozbiljno žele ukazati na postojanost problema zagađenosti.

- Bojim se da ćemo Tuzlu napuštati samo zato što imamo zagađen zrak. Ne odlazimo više iz BiH samo iz ekonomskih razloga, nego vjerujte i zbog zdravstvenih. Imamo cilj sačuvati svoje zdravlje zato tražimo da se u narednih pet godina riješi ovaj problem – rekla je Agić.

Protesti u Tuzli se nastavljaju i narednih dana.

Iako lokalne vlast na godišnjoj razini na osnovu odštete od zagađenja zraka primaju i do šest miliona KM, problem zagađenja zraka i dalje ostaje neriješen. Za sada krivnju za ovakvo stanje prebacuju na javna poduzeća, kao što je Termoelektrana (TE).

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!