[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/04\/08\/l-9ecce9bfd74bf2a5b66671efef9fb419.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/04\/08\/100x73\/l-9ecce9bfd74bf2a5b66671efef9fb419.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/04\/08\/l-9ecce9bfd74bf2a5b66671efef9fb419.jpg","size":"50.22","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Tsai Ing-wen: Tajvan neće popustiti pod pritiscima

Tajvan neće biti spriječen da bude povezan sa svijetom i neće popustiti pod pritiscima, rekla je u petak predsjednica Tsai Ing-wen po povratku s putovanja Centralnom Amerikom i Sjedinjenim Državama, gdje se sastala s predsjedavajućim Predstavničkog doma američkog Kongresa Kevinom McCarthyjem.

Kina, koja tvrdi da je demokratski uređen Tajvan njezin vlastiti teritorij, ljutito je reagovala na McCarthyjev sastanak zahtijevajući da se on ne održi, iako se do sada suzdržavala od podizanja vojnih napetosti kako bi pokazala svoje nezadovoljstvo.

Govoreći nakon izlaska iz aviona, Tsai je rekla da je njen topli doček u inostranstvu bio snažna poruka, prenosi Reuters.

- Pokazali smo međunarodnoj zajednici da će usprkos pritiscima i prijetnjama Tajvan biti još ujedinjeniji i apsolutno neće pokleknuti pred potiskivanjem, niti zbog opstrukcija zaustaviti razmjenu sa svijetom - rekla je po dolasku.

- Odlučnost Tajvana da zaštiti demokratiju i slobodu podržali su naši demokratski partneri, a također je ojačala naše prijateljstvo s našim demokratskim partnerima - poručila je.

Kina je organizovala ratne igre oko Tajvana prošlog augusta nakon posjete Taipeiju tadašnje predsjednice Zastupničkog doma Nancy Pelosi.

Dok je Tajvan izvijestio o grupi kineskih nosača aviona daleko od svoje istočne obale, nije izvijestio o drugim neobičnim vojnim događajima.

U petak, Uprava za pomorsku sigurnost kineske pokrajine Fujian, koja se nalazi nasuprot Tajvanu, najavila protupožarne vježbe koje počinju u subotu u dva mala područja u blizini kineske obale oko grada Fuzhoua i otoka Pingtan, upozoravajući brodove da ne ulaze.

Fuzhou i Pingtan nalaze se blizu otoka Matsu pod kontrolom Tajvana. U saopćenju se ne spominje Tsaijeva posjeta SAD-u, a Kina često organizuje vježbe duž obale Fujiana.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!