[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/01\/03\/nicola-sturgeon.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/01\/03\/100x73\/nicola-sturgeon.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/01\/03\/nicola-sturgeon.jpg","size":"61.43","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Svijet

Sturgeon: Škotska se nada nezavisnosti i članstvu u EU

Škotska premijerka Nicola Sturgeon je izjavila da se nada da će Škotska steći nezavisnost i moći da se "pridruži" Evropskoj uniji, ističući da je Brexit protiv želja Škota, koji su na referendumu 2016. glasali protiv izlaska iz Unije.

"Sada prolazimo kroz težak Brexit protiv naše volje, u najgorem mogućem trenutku, usred pandemije i ekonomske recesije", napisala je škotska premijerka na web stranici svoje stranke SNP-e, dva dana nakon izlaska Velike Britanije iz jedinstvenog tržišta i carinske unije.


Ona je ponovila riješenost da organizira novi referendum o škotskoj nezavisnosti, nakon izjašnjavanja 2014. kada je 55 posto Škota bilo protiv nezavisnosti.

Međutim, odluka o organiziranju takvog referenduma ostaje na britanskom premijeru Borisu Johnsonu koji odbija da to učini.

Ipak, ubjedljiva pobjeda SNP-a na lokalnim izborima u maju povećala bi pritisak na London da pristane na novi referendum.

Po posljednjoj anketi sredinom decembra, 58 posto Škota podržava odvajanje od Velike Britanije.

"Kao nezavisna članica Evropske unije, Škotska bi bila partner i mogla bi da gradi mostove ne samo most ka izgradnji snažnije ekonomije i pravednijeg društva, već i most koji bi olakšao odnose EU i Velike Britanije", navela je škotska premijerka.

Dok je 51,9 odsto Britanaca 2016. glasalo za Brexit, 62 odsto Škota je bilo protiv izlaska iz Evropske unije.

Premijerka je rekla da je Škotska za gotovo 50 godina članstva u EU imala koristi od jedinstvenog tržišta, uključujući slobodu kretanja.

"Više od 230.000 ljudi iz cele Evrope izabralo je Škotsku za svoj dom. To su naši prijatelji i naša porodica i zaista želimo da to i ostanu", istakla je ona.

Poslije Brexita "naši građani će biti manje sigurni i bit će im ograničeno pravo da rade, uče i žive negdje drugdje u Evropi", ukazala je škotska premijerka, podsjećajući da je 2.000 Škota učestvovalo prošle godine u programu univerzitetske razmjene EU Erazmus kojeg se britanska vlada odrekla da bi ga zamijenila svojim međunarodnim programom.

"Mi nismo željeli da odemo i nadamo se da ćemo se uskoro ponovo pridružiti kao jednaki partneri", rekla je premijerka Škotske Nicola Sturgeon, prenosi Beta.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!