Kosovski premijer Albin Kurti objavio je danas svoju "viziju" statuta Zajednice srpskih općina (ZSO) nakon što je u utorak u Bruxellesu visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell kazao kako Srbija i Kosovo imaju posve oprečna stajališta o ZSO.
Kurti je na Twitteru objavio kako se ne slaže s nacrtom statuta Zajednice općina sa srpskom većinom na sjeveru Kosova, o čemu je sporazum potpisan još 2013. godine, a koji je pripremio tim Srba s Kosova te smatra da predstavlja želju za Republikom Srpskom na Kosovu.
Prema Kurtijevoj viziji, ZSO bi trebala biti "neteritorijalni projekt", pri čemu će "svi Srbi na Kosovu biti funkcionalno predstavljeni u skladu s načelom nediskriminacije i jednakosti pred zakonom".
Na temelju tog načela Kurti drži da svi Srbi mogu ostvariti pravo na slobodno udruživanje radi obrane ili zalaganja za politička, nacionalna, kulturna, socijalna, ekonomska prava i ciljeve.
No srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić optužio je u utorak kosovsku vladu da ne želi formirati Zajednicu općina sa srpskom većinom na sjeveru Kosova.
"Jasno je da Priština ne želi ispuniti svoju obvezu od prije deset godina. Danas smo došli do zida, za njih je to neprihvatljivo i kažu da ne žele novu Republiku Srpsku”, rekao je Vučić nakon završetka sastanka s kosovskim premijerom Albinom Kurtijem, koji je održan u okviru dijaloga za normalizaciju odnosa u Bruxellesu.
Kosovski ministar lokalne samouprave Elbert Krasniqi donio je danas odluku kojem je razriješio Upravljački tim za izradu nacrta statuta ZSO na Kosovu, a koji je jučer u Bruxellesu predstavio svoj rad.
"Stoga sam danas, 3. svibnja 2023. godine, donio odluku o razrješenju dužnosti članova ovog upravnog tima koji čine Danijela Vujičić, Jelena Bolovic, Igor Kalamar i Dejan Radojković", rekao je Krasniqi, a kosovski mediji na albanskom prenose kako je na čelu tima bila Daniela Vujičić zastupnica Vučićeve stranke.
Direktor Ureda srbijanske Vlade za Kosovo Petar Petković takvu odluku smatra jednostranom i protupravnom te ističe kako je Kurti takvom odlukom prekinuo proces formiranja ZSO.
"Mandat Upravljačkog tima ne završava predstavljanjem Nacrta Statuta ZSO, već Upravljački tim ima važnu ulogu u samom procesu formiranja ZSO, sve do uspostavljanja Zajednice. Očigledno je da je Kurti ovom skandaloznom odlukom prekinuo proces formiranja ZSO samo desetak sati nakon što je poslije 10 godina on najzad formalno pokrenut u dijalogu. Sada je valjda svima jasno da Kurti ne želi formirati ZSO i da na svaki način želi izbjeći ovu najvažniju obvezu", rekao je Petković, prenosi Radiotelevizija Srbije.
Prema njegovim riječima, ovakvim iznuđenim potezima Kurti nedvosmisleno pokazuje da ne želi ni mir, ni dijalog, stoji u priopćenju Ureda za Kosovo.
Visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell kazao je u utorak da je predstavljanje prvog nacrta statuta “važan, simboličan korak” na putu prema uspostavi Zajednice srpskih općina.
“To je dogovoreno prije deset godina. Upravljački tim sastavljen od Srba s Kosova predstavio objema stranama prvi nacrt. To nije konačan nacrt, nego početna točka”, rekao je Borrell.
Borrell je rekao da je kosovski premijer iznio svoje viđenje u pogledu zaštite prava srpske zajednice na Kosovu i kao što se očekivalo stajališta dviju strana posve se razlikuju u pogledu same naravi te zajednice.
“Ali, čak iako se ne slažu, oni su se složili da počnu pregovore o budućnosti te zajednice srpskih općina u bliskoj budućnosti, uzimajući ovaj prvi nacrt kao početnu točku. Pozivam obje strane da se u taj proces uključe konstruktivno i u dobroj vjeri i da budu spremni na kompromise”, rekao je Borrell.
Na sastanku u Bruxellesu je bilo riječi i o aktualnoj situaciji na terenu koja je vrlo napeta, naročito nakon izbora u općinama sa srpskom većinom koje su kosovski Srbi bojkotirali.
“Vrlo smo zabrinuti i jasno je, uzimajući u obzir iznimno nizak izlazak na izbore, da ti izbori ne nude dugoročno političko rješenje, naprotiv tu postoji mogućnost koja može voditi prema eskalaciji i prema podrivanju primjene Ohridskog sporazuma”, rekao je Borrell, koji je pozvao obje strane da pronađu rješenje kako bi se kosovski Srbi vratili u kosovske institucije koje su napustili u studenome prošle godine.
Na sastanku se razgovaralo o provedbi sporazuma koji su usuglašeni krajem veljače u Bruxellesu i sredinom ožujka u Ohridu. Visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell objavio je 27. veljače nakon sastanka Vučića i Kurtija da su obje strane prihvatile sporazum o putu prema normalizaciji odnosa. Uslijedio je novi susret 18. ožujka u Ohridu na kojem je po Borrellu prihvaćen aneks toga sporazuma, koji predstavlja plan provedbe osnovnog sporazuma. Međutim, ni sporazum ni aneks nisu potpisani i obje strane ga različito tumače.
Hina podsjeća da srbijanska strana u prvi plan stavlja formiranje zajednice općina sa srpskom većinom na sjeveru Kosova, što je predviđeno sporazumom postignutim još 2013., dok se Kosovo nastoji izboriti da ta zajednica nema izvršne ovlasti, ističući da ne žele na svom teritoriju nešto poput Republike Srpske u Bosni i Hercegovini.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.