Srpski službenici zaposleni u općinskoj zgradi u Sjevernoj Mitrovici na Kosovu noć su proveli u svojim uredima jer danas ističe rok za iseljavanje koji im je dao gradonačelnik Erden Atiq.
Predstavnici lokalne vlasti u Sjevernoj Mitrovici krajem kolovoza ušli su u zgradu općine u spomenutom naselju te zaposlenim u toj zgradi naložili da u roku od tri dana moraju napustiti prostorije koje koriste. Nakon što je glasnogovornik Europske unije (EU) Peter Stano izrazio zabrinutost zemalja članica EU zbog situacije na sjeveru Kosova te istaknuo da se pitanje paralelnih struktura na sjeveru te zemlje treba riješiti dijalogom, iseljavanje je odgođeno za dva tjedna.
Direktor Ureda za Kosovo u Vladi Srbije Petar Petković u četvrtak je upozorio međunarodne dužnosnike te posebnog predstavnika Europske unije za dijalog Kosova i Srbije Miroslava Lajčaka da takvi postupci Prištine mogu dovesti do produbljivanja krize na sjeveru Kosova i dodatnog povećanja tenzija na terenu.
Iz Srpske liste, najveće stranke kosovskih Srba koju podržava službeni Beograd, priopćeno je da zaposleni u srpskim institucijama neće napustiti zgradu općine, a predstavnici općinskih vlasti u Sjevernoj Mitrovici smatraju da objekt pripada njima te ističu da u idućim danima planiraju izvođenje određenih radova u toj zgradi.
U četiri općine sa srpskom većinom Sjevernoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku krajem svibnja vlast su uz asistenciju policije preuzeli gradonačelnici, etnički Albanci čemu se usprotivili lokalni Srbi koji su bojkotirali izbore.
Oni već gotovo tri mjeseca prosvjeduju ispred općinskih zgrada u Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku te traže da se kosovska policija povuče iz i oko zgrada općine, a od novoizabranih gradonačelnika da ne obavljaju svoju dužnost.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.