[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/13\/l-7ef3a745ea7f7b5388c63a665ac6442f.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/13\/100x73\/l-7ef3a745ea7f7b5388c63a665ac6442f.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/07\/13\/l-7ef3a745ea7f7b5388c63a665ac6442f.jpg","size":"59.62","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Sikorski: Poljska će uložiti pet posto BDP-a u odbranu 2025. godine

Poljska će potrošiti pet posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) na odbranu 2025. godine, izjavio je ministar vanjskih poslova televiziji Bloomberg u intervjuu emitiranom u petak navečer.

 

Varšava je već povećala izdatke za obranu na više od četiri posto svoje privredne proizvodnje ove godine kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.

- Poljska troši četiri posto BDP-a na obranu, i mi ćemo iduće godine uložiti pet posto - kazao je Radoslaw Sikorski.

- Mi smo broj jedan u NATO-u, uključujući Sjedinjene Države, očito proporcionalno, jer više nismo u vječnom posthladnoratovskom miru - kazao je.

Zamjenik ministra obrane Cezary Tomczyk izjavio je u četvrtak privatnoj televiziji TVN24 da će Poljska povećati svoj vojni budžet za desetak posto u 2025. godini na rekordan nivo.

Načelnik Generalštaba vojske, general Wieslaw Kukula, izjavio je na konferenciji za novinare u srijedu da Poljska mora pripremiti svoje vojnike za sveobuhvatni sukob, prenosi Reuters.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!