[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/04\/02\/l-fdc9d4f42a35faf3df1a1426567e0670.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/04\/02\/100x73\/l-fdc9d4f42a35faf3df1a1426567e0670.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/04\/02\/l-fdc9d4f42a35faf3df1a1426567e0670.jpg","size":"39.90","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

SDA: O novom velikosrpskom Ustavu RS se ne raspravlja, on se odbacuje

Stranka demokratske akcije (SDA) je saopćila da se neće odazvati pozivu da učestvuje u javnoj raspravi o novom Ustavu entiteta RS. SDA je već pokrenula apelaciju pred Ustavnim sudom BiH kojim je zatraženo ukidanje usvojenog Nacrta Ustava RS i time smo iskazali svoj stav - navode iz te stranke.

Ističu da je novi Ustav RS, u kojem se ovaj entitet želi predstaviti kao „srpska država“, te se predviđa „konfederacija sa Srbijom“, sporan u svakoj rečenici.

Navode kako je ovaj ustav dio šireg velikosrpskog projekta razgradnje Bosne i Hercegovine, koji je ranije artikulisan kroz Deklaraciju SNSD-a iz 2015. i Deklaraciju svesrpskog sabora iz 2024. godine.

- O takvim dokumentima se s njegovim autorima ne vode javne rasprave, već se oni odbacuju. Pozivamo i sve ostale predstavnike Bošnjaka da se ne odazivaju na ovaj poziv, jer bi se na taj način legitimizirala secesionistička politika Dodikovog režima.

Začuđujući je - ali samo za neupućene u zakulisne igre u entitetu RS – poziv povratnicima da učestvuju u javnoj raspravi kojeg je uputio potpredsjednik NSRS Mirsad Duratović (SDP). Dok profesori ustavnog prava iz RS, kao i opozicija, odbijaju da učestvuju u raspravi i donošenju novog Ustava, takav poziv stiže iz SDP-a - navode iz SDA.

Dodaju da je teško ne primijetiti da Duratović ostaje na funkciji u NSRS, iako je Trojka u sukobu i na državnom nivou raskida koaliciju sa SNSD-om.

- Podsjećamo da je s te funkcije u prošlom mandatu, u kojem Dodikova secesionistička politika nije imala današnji zamah, smijenjen Senad Bratić, i to kao odgovor na kongresne dokumente SDA.

Fotelja potpredsjednika s koje Dodikov režim ne smjenjuje Duratovića, vjerovatno daje odgovore na mnoga pitanja, a posebno ono o stvarnoj ulozi banjalučkog ogranka SDP-a - navodi se u saopćenju SDA.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!