Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte sastat će se s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u srijedu u Bijeloj kući.
Razgovori bi se trebali usmjeriti na očekivanja Washingtona uoči samita saveza sljedećeg mjeseca, posebno na američke zahtjeve za brzim proširenjem evropskih vojnih sposobnosti. Samit NATO-a trebao bi se održati u Ankari 7. i 8. jula i okupit će čelnike 32 države članice saveza. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvan je kao gost.
Očekuje se da će Rutte i Trump također razgovarati o rastućim napetostima unutar saveza nakon nedostatka podrške saveznika NATO-a američkoj vojnoj kampanji protiv Irana.
Visoki američki zvaničnici, uključujući ministra odbrane Petea Hegsetha i državnog sekretara Marca Rubia, opisali su stavove saveznika kao "sramotne" i nagovijestili moguću ponovnu procjenu odnosa Washingtona s NATO-om.
Za Ruttea, sastanak predstavlja priliku za smirivanje napetosti uoči samita i smanjenje rizika od javnog sukoba između Trumpa i drugih čelnika saveza.
Ključno je pitanje koje bi obaveze evropski saveznici i Kanada mogli biti spremni ponuditi kako bi zadovoljili američke zahtjeve, prenosi dpa.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.