Ruska Savezna sigurnosna služba (FSB) saopćila je u petak da je Dmitrij Bulgakov, bivši zamjenik ministra odbrane, uhapšen i optužen za korupciju, javila je novinska agencija Interfax.
Državna novinska agencija RIA prenijela je saopćenje FSB da je u toku istraga kako bi se utvrdile činjenice o Bulgakovljevim navodnim "ilegalnim aktivnostima". Saopćeno je da je poslan u istražni zatvor u Moskvi.
Bulgakov, koji je bio zadužen za vojnu logistiku do smjene u septembrru 2022., posljednji je u nizu visokopozicioniranih osoba iz ministarstva odbrane koji su optuženi za korupciju.
Hapšenja su najveći skandal koji je pogodio rusku vojsku u posljednjih nekoliko godina, i dolaze u vrijeme kada je novi ministar odbrane, Andrej Belousov, ekonomist bez vojnog iskustva, dobio zadatak očistiti vojsku od korupcije i racionalizirati njene finansije kako bi finansirao ono što Moskva naziva svojom "specijalnom vojnom operacijom" u Ukrajini.
Suzbijanje korupcije na visokim nivoima počelo je 23. aprila hapšenjem zamjenika ministra dobrane Timura Ivanova, bliskog saveznika bivšeg ministra obrane Sergeja Šojgua.
O tada je uhapšeno najmanje pet vojnih i odbrambenih zvaničnika.
Kremlj je umanjio prethodna hapšenja i saopćio da su druge ruske državne agencije bile uključene u slične napore protiv korupcije.
Bulgakov (69) je diplomirao na ruskim vojnim akademijama i bio je na raznim logističkim pozicijama u vojsci, piše u njegovoj službenoj biografiji.
Bio je zamjenik ministra odbrane dok nije smijenjen 2022. i dobitnik je nekoliko najviših vojnih i civilnih odlikovanja, uključujući nagradu Heroj Rusije, najveću počast u zemlji, prensi Reuters.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.