Poljoprivrednici iz cijele Evrope stižu u Brisel da bi protestovali protiv predloženog sporazuma o slobodnoj trgovini s južnoameričkim trgovinskim blokom Mercosur.
Očekuje se da će stotine traktora blokirati ulice belgijske prijestonice tokom dvodnevnog samita.
Poljoprivredna industrija Evropske unije strahuje da bi manje regulirani proizvodi iz južnoameričkih ekonomija, uključujući govedinu i šećer, mogli potkopati konkurentnost domaće evropske proizvodnje.
Nade da će u narednim danima biti potpisan sporazum EU-Mercosur, koji bi stvorio najveću zonu slobodne trgovine na svijetu, propale su kada se Italija pridružila Francuskoj u pozivu na odgađanje.
Farmeri se također plaše planova koje je predložila Evropska komisija za reformu poljoprivrednih subvencija.
Panevropska poljoprivredna lobistička grupa Copa-Cogeca saopćila je da očekuje oko 10.000 ljudi iz 40 nacionalnih poljoprivrednih udruženja na protestima, prenosi DW.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.