Provedbom Zakona o prevenciji i suzbijanju korupcije u Kantonu Sarajevo (KS) funkcionerima je onemogućeno obavljanje više javnih funkcija, prijaviteljima korupcije je osigurana zaštita, a institucije su osposobljene da prepoznaju i spriječe korupciju. Tako su tokom 2023. godine 94 nositelja javnih funkcija podnijeli ostavke zbog sukoba interesa, sedam osoba je dobilo status zaštićenih prijavitelja korupcije, a sve javne institucije u Kantonu usvojile su su odgovarajuće dokumente za prevenciju korupcije.
Istaknuto je to danas na konferenciji za medije Ureda za borbu protiv korupcije KS, na kojoj su predstavljeni rezultati ostvareni u prvoj godini primjene Zakona o prevenciji i suzbijanju korupcije u KS.
Šef Ureda za borbu protiv korupcije KS Erduan Kafedžić ocijenio je kako se radi o jednom od ključnih zakona, istaknuvši kako rezultati ostvareni u protekloj godini svjedoče o izuzetnom napretku u borbi protiv korupcije, odnosno jačanju integriteta u institucijama.
- Zabrana obavljanja više javnih funkcija osigurala je da veći broj osoba bude uključen u proces donošenja odluka, ograničila je koncentraciju moći u rukama pojedinaca, te smanjila koruptivne rizike i povećala transparentnost - kazao je Kafedžić.
Podsjetio je kako je tokom 2023. godine Ured zaprimio 399 prijava korupcije te kako je spomenuti zakon ohrabrio uposlenike institucija da prijavljuju korupciju, a da je Ured putem mišljenja i savjeta spriječio na stotine novih imenovanja koji bi potencijalno nosili rizik od sukoba interesa.
Kafedžć je iskazao zahvalnost Vladi i Skupštini KS, kao i vladama Ujedinjenog Kraljevstva (UK) i Sjedinjenih Američkih Država za kontinuiranu podršku jačanju kapaciteta Ureda za borbu protiv korupcije KS i u primjeni spomenutog zakona u kantonu, koji je postao lider u toj oblasti.
Napredak ostvaren na tom planu pozdravio je britanski ambasador u Bosni i Hercegovini Julian Reilly, pohvalivši proaktivni pristup na suzbijanju i preveniranju korupcije, te potcrtavajući riješenost Vlade UK da i nadalje pruža snažnu podršku u tom pogledu.
- Zakon o prevenciji i suzbijanju korupcije u KS, također, je stvorio priliku za druga područja i nivoe vlasti. Zakon demonstrira transformativnu moć zakonodavstva u izgradnji društva bez korupcije. Zajedničkim radom radujemo se budućnosti koja će biti izgrađena na integritetu i transparentnosti – poručio je, među ostalim, ambasador Reilly.
Na značaj Zakona o prevenciji i suzbijanju korupcije u KS ukazala je i zamjenica šefa misije u Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Deborah Mennuti, ocijenivši kako je za BiH od izuzetne važnosti da unaprijedi vlastite napore u borbi protiv korupcije.
Istovremeno je pohvalila angažman koji je uložen u kontekstu implementacije spomenutog zakona, napominjući kako raširena korupcija, koja uključuje i pravosudni sistem, narušava tkivo BiH.
- Korupcija je glavni faktor koji navodi mlade ljude da odlaze iz BiH i da nagradu za svoje napore potraže drugdje – upozorila je Mennuti, ocijenivši kako je dobra vijest da je u KS-u došlo do promjene u borbi protiv korupcije, kao i promjene narativa o nekažnjivosti.
Referirajući se na različite aspekte borbe protiv korupcije, ministrica pravde i uprave KS Darja Softić Kadenić naglasila je kako je KS pokazao odlučnost u uspostavljanju institucionalnog i pravnog okvira za efikasnu borbu protiv korupcije, uključujući i usvajanje neophodnih zakonskih rješenja.
- Nastojali smo da institucije dodatno upoznamo s njihovim obavezama kako bi na jednak način tumačili zakonske odredbe i harmonizirano postupale, ali i kako bi podigli svijest i kulturu prijavljivanja kako sukoba interesa, tako i korupcije u KS-u – istaknula je Softić Kadenić.
Kako je ocijenjeno, Zakon o prevenciji i suzbijanju korupcije u KS-u, koji se primjenjuje od 1. januara 2023. godine, jedan je od ključnih antikoruptivnih zakona.
Radi se o zakonu koji sprečava sukob interesa nositelja javnih funkcija, štiti prijavitelje korupcije i jača integritet javnih institucija.
Ovaj zakon je ovlastio Ured za borbu protiv korupcije KS da utvrđuje i sankcioniše sukob interesa, dodjeljuje status zaštićenim prijaviteljima korupcije, kao i da vrši procjenu usaglašenosti planova integriteta institucija sa Zakonom i Uputstvom za izradu i provođenje plana integriteta, te donosi preporuke za unapređenje planova integriteta svih javnih institucija u KS-u.
Prema ovom zakonu, nositelju javne funkcije zabranjeno je da obavlja više od jedne javne funkcije u organima vlasti na nivou KS, Grada Sarajevo i općina na teritoriji Kantona, kao i na svim nivoima vlasti u BiH (najčešće se to donosi na sudjelovanje u radu upravnih i nadzornih odbora).
Nosilac javne funkcije dužan je da podnese ostavku ili na drugi način odstupi od nespojive funkcije u roku od 30 dana nakon preuzimanja zadnje nespojive funkcije.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.