Uspostava e-registra osoba oboljelih od dijabetesa u Kantonu Sarajevo bit će predstavljena danas povodom obilježavanja Svjetskog dana dijabetesa.
U pitanju je pilot projekt zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH i zdravstvenog osiguranja KS-a, koji se provodi uz podršku sofverske kuće ''Medit'', uz saglasnost Ministarstva i Zavoda za javno zdravstvo KS-a.
Cilj projekta jeste da se, nakon uspješno završene uspostave e-registra oboljelih od dijabetesa za Kanton Sarajevo, isti princip aplicira i na ostale kantone, kako bi se u konačnici dobili jedinstveni podaci oboljelih u Federaciji BiH.
Da je projekt uspješan pokazao je i glavni parametar, a to je razlika u broju oboljelih od dijabetesa po statističkim podacima koje Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH vodi i onaj koji je ekstraktovan iz baze podataka Zavoda zdravstvenog osiguranja KS-a, saopćeno je iz Zavoda za javno zdravstvo KS-a.