[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/01\/07\/l-42a1d463ddbd94d81e2a8a2b07a3028f.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/01\/07\/100x73\/l-42a1d463ddbd94d81e2a8a2b07a3028f.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/01\/07\/l-42a1d463ddbd94d81e2a8a2b07a3028f.jpg","size":"90.69","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Regija

Policija spriječila sukob pristalica Crnogorske pravoslavne crkve

Crnogorska policije je u subotu, tijekom tradicionalnog loženja badnjaka na Dvorskom trgu na Cetinju, spriječila veći sukoba pristalica Crnogorske pravoslavne crkve (CPC), nakon što su se na istom mjestu pojavila dvojica mitropolita te crkve.

Nakon što su se na trgu pojavili mitropolit CPC Mihailo i doskorašnji episkop iste crkve Boris, koji su u otvorenom sukobu, došlo je do napetosti, guranja i verbalnih provokacija među njihovim pristalicama.

Reakcijom policije situacija se smirila a mitropolit Mihajlo je nakon kraćeg obraćanja napustio skup, prenosi Hina.

"Ovo je badnjak s ulice. Ja ovaj badnjak neću posvetiti jer nije badnjak CPC, jer ga posvećuje onaj koji nema nikakve ingerencije. Badnjak koji je naložen s ulice, crnogorski nije", rekao je Mihailo okupljenima.

Raskol u Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi (CPC) dogodio se u rujnu kada je na takozvanom „opće-crnogorskom zboru“ od dijela vjernika prisilno umirovljen mitroplit crnogorski Mihailo, a na njegovo mjesto postavljen vladika nikšićki Boris Bojović.

Na tu odluku Mihailo je odgovorio isključenjem Bojovića i njegovih pristalica iz CPC, te je pozvao vjernike da se ne odazovu Bojovićevom pozivu da sa njim lože badnjake, istodobno je priložio dokument crnogorskog ministarstva pravasuđa prema koje je odbilo da upiše Borisa za čelnika CPC.

Crnogorska pravoslavna crkva ukinuta je 1920. godine, a obnovljena je 1993. godine, podsjeća Hina.

Nakon što je 1918. nezavisna Crna Gora nasilno pripojena Srbiji, i tako ušla u sastav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, srpske vlasti su dekretom ukinule CPC . Time je ona svedena na mitropoliju unutar SPC-a sa sjedištem u Beogradu.

Iako je Crna Gora obnovila neovisnost 2006. godine, CPC još uvijek nije kanonski priznata od gotovo svih pravoslavnih crkava, a vjerske službe obavlja u svega nekoliko crkvenih objekata, jer su ostali preneseni u vlasništvo Srpske pravoslavne crkve.

Tri desetljeća pravoslavni vjernici odvojeno nalažu badnjake

Vjernici Srpske pravoslavne crkve nalagali su badnjake ispred Cetinjskog manastira, a taj vjerski obred predvodio je mitropolit SPC Joanikije, koji je čestitao Badnji dan i predstojeći Božić.

"Da se zavađeni izmire, rastavljeni sastave, da procvjeta mir dobrota i ljubav u našim srcima i dušama i domovima i cijeloj našoj voljenoj otadžbini. Neka Bog blagoslovi sve vas koji praznik dočekujete sa vjerom i ljubavlju", rekao je Joanikije.

Između ostalih skupu je prisustvovao i predsjednik crnogorskog parlamenta, čelnik proruske i prosrpske koalicije “Za budućnost Crne Gore” Andrija Mandić.

Tradicionalno, više od trideset godina, pravoslavni vjernici u Crnoj Gori, pripadnici CPC i SPC odvojeno slave Badnji dan i Božić.

Ispred Cetinjskog manastira nalažu vjernici Srpske pravoslavne crkve, a stotinjak metara dalje, na Dvorskom trgu na Cetinju, vjernici Crnogorske pravoslavne crkve.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!