Policija u Južnoj Koreji izvršila je raciju u predsjedničku kancelariju u Seulu, nakon neuspjelog pokušaja predsjednika Yoon Suk Yeola da prošle sedmice uvede vanredno stanje.
Ove racije predstavljaju najnoviji razvoj događaja u političkoj krizi koja je zahvatila Južnu Koreju.
Predsjednik Yoon, koji je ostao na vlasti uprkos glasanju za njegovu smjenu i brojnim pozivima da podnese ostavku, suočava se s više istraga od strane različitih vladinih grana, pod optužbama za pobunu i izdaju, javlja BBC.
U međuvremenu, bivši ministar odbrane zemlje Kim Yong-hyun, koji je preuzeo odgovornost za proglašenje vanrednog stanja, pokušao je samoubistvo u pritvoru u utorak navečer, rekao je jedan zvaničnik.
Kim se trenutno nalazi u sobi za čuvanje i "nema trenutnih zdravstvenih problema", saopćilo je ministarstvo parlamentu. On je uhapšen u nedjelju.
Mnogi zvaničnici bliski Yoonu također su podnijeli ostavke nakon što je vanredno stanje brzo ukinuto.
Vladajuće stranke udružile su se kako bi bojkotovale glasanje o smjeni Yoon-a sa mjesta predsjednika, nakon što je pristao da skrati svoj mandat i ne miješa se u unutrašnje i spoljne poslove.
Međutim, opoziciona Demokratska stranka, koja ima većinu u parlamentu, kritikovala je dogovor, a lider poslanika Park Chan-dae nazvao ga je "nezakonitom, neustavnom drugom pobunom i drugim pučem".
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.