Kandidati koji se natječu za mjesta u iranskom zakonodavnom tijelu započeli su u četvrtak svoju predizbornu kampanju, sedmicu prije izbora za koje se očekuje da će pojačati vlast konzervativaca.
Birači bi 1. marta trebali glasati za izbor novih članova iranskog parlamenta, kao i Skupštine stručnjaka, ključnog tijela zaduženog za imenovanje vrhovnog lidera zemlje.
Predstojeći izbori će biti prvi otkako su višemjesečni protesti širom zemlje potresli Iran nakon smrti Mahse Amini, 22-godišnje iranske Kurdkinje policijskom pritvoru, u septembru 2022.
Ona je ranije uhapšena zbog navodnog kršenja strogog pravila oblačenja žena Islamske republike.
U Teheranu i drugim gradovima pojavili su se veliki bilbordi i predizborni posteri koji najavljuju početak kampanje, pozivajući ljude da učestvuju.
Ali prvog zvaničnog dana kampanje u četvrtak nije bio podignut veliki broj transparenta u korist pojedinačnih kandidata ili njihovih koalicija.
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Khamenei pozvao je ljude da krenu na biračka mjesta.
- Svi treba da učestvuju na izborima - rekao je on u nedelju.
- Važno je izabrati najbolju osobu, ali prioritet je da ljudi učestvuju - dodao je.
Oko 15.200 kandidata odobrili su pravnici zaduženi za proces provjere da se takmiče za 290 mjesta u parlamentu, prema službenoj novinskoj agenciji IRNA, što je rekordna brojka od Islamske revolucije 1979. godine.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.