Direktor Kancelarije za Kosovo Petar Petković ocijenio je da je pokušaj ukidanja platnog prometa na prostoru Kosova jedna od najtežih odluka i jednostranih poteza Albina Kurtija i Prištine koja za cilj ima "bukvalno egzodus srpskog naroda i njihov opstanak na Kosovu".
"Kada hoćete nekome da ukinete plaće, mirovine, socijalna davanja, studentske stipendije, materijalne troškove za opstanak i funkcioniranje institucija, jasno je da želite da se obračunate sa srpskim narodom i mi smo se snažno suprotstavili ovakvom načinu gaženja prava srpskog naroda na Kosovu", poručio je Petković, prenose kosovski mediji.
Odluka je naime kosovske središnje banke (CBK) da od 1. veljače jedina dopuštena valuta na Kosovu bude euro, čime se dinar isključuje iz platnog prometa u većinski srpskim sredinama.
Petković je dodao da je medijsko obraćanje samo jedan segment diplomatske borbe koja traje danima i da će Srbija apsolutno učiniti sve da se odluka ne sprovede.
"Mi sada vodimo ozbiljnu diplomatsku bitku da jednostavno ova odluka ne stupi na snagu, ali imajući u vidu s kim treba da razgovaramo, tko je s druge strane stola koji isključivo razmišlja o krizama, o eskalaciji situacije na Kosovu, ne znam šta mogu da kažem. Što se tiče Beograda i Srbije, mi nećemo dozvoliti ijedan Srbin ili bilo tko prima plaću, mirovinu ili bilo kakvo socijalno davanje ili vrši novčanu transakciju u dinarima na prostoru Kosova, nikoga od njih nećemo ostaviti bez njihovih zarada. Mi na to ne smijemo pristati jer je cilj Kurtija da ovakvom jednom nasilnom, protupravnom uredbom, zapravo ide u pravcu etničkog čišćenja Srba na Kosovu", poručio je direktor Kancelarije za Kosovo.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.