Ruski predsjednik Vladimir Putin čeka američke izbore 2024. godine, nadajući se da će pregovarati o budućnosti rusko-ukrajinskog rata s Donaldom Trumpom bez uključivanja bilo koje evropske države, rekao je češki predsjednik Petr Pavel, prenosi Euractiv.
U međuvremenu, Finska, čije članstvo u NATO-u je oštro kritizirala Moskva, odobrila je američkoj vojsci neograničen pristup vojnim objektima u blizini finsko-ruske granice.
- Predsjednik Putin je sasvim jasno stavio do znanja da ne može biti razgovora o bilo kakvim mirovnim pregovorima do ishoda izbora u Sjedinjenim Državama. Time je jasno stavio do znanja da su za njega partner za moguće pregovore niko drugi do Sjedinjene Države. Niti u bilo kojoj od većih evropskih zemalja - rekao je Pavel u intervjuu za novinsku stranicu Seznam Zprávy.
Pavel je upozorio da bi Putin, ako Donald Trump pobijedi na američkim predsjedničkim izborima, mogao pokušati pregovarati s njim "bez obzira na to što Ukrajina ili ostatak Evrope misle".
Prema riječima češkog predsjednika, takvi pregovori između Putina i Trumpa mogli bi dovesti do "neke vrste kompromisa koji će namjerno vratiti Rusiju u status ključnog igrača, a ostali će se morati nekako pomiriti s tim".
Pavel, koji je bio šef vojnog komiteta NATO-a prije nego što je postao češki predsjednik u januaru 2023, snažno podržava Ukrajinu, ali izgleda prilično skeptičan u vezi s razvojem sadašnjeg rata Rusije u toj zemlji, rekavši da će se svijet uskoro morati suočiti s “novom situacijom”.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.