[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/01\/12\/format-naslovnih-fotografija-za-web-2026-01-12t140127003.png","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/01\/12\/100x73\/format-naslovnih-fotografija-za-web-2026-01-12t140127003.png","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/01\/12\/format-naslovnih-fotografija-za-web-2026-01-12t140127003.png","size":"543.21","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Objavljena naučna monografija Haruna Karčića o vezama Balkana i Bliskog istoka

 U izdanju međunarodne izdavačke kuće "Bloomsbury Publishing (I.B. Tauris)" objavljena je nova naučna monografija "Balkan Muslims and the Middle East: The Influence of the Arab World on the Islamic Revival", autora Haruna Karčića. Djelo donosi sveobuhvatnu analizu odnosa balkanskih muslimanskih zajednica i arapskog svijeta u periodu nakon Drugog svjetskog rata.

Knjiga istražuje kako su politički, obrazovni, vjerski i kulturni kontakti s Bliskim istokom oblikovali islamski preporod među muslimanima Balkana, s posebnim fokusom na period socijalističke Jugoslavije, ratove 1990-ih i postratnu tranziciju.

Posebna pažnja posvećena je studentskim razmjenama, međunarodnim islamskim mrežama, humanitarnim organizacijama i idejnim tokovima koji su dugoročno utjecali na savremene islamske identitete u regionu.

Na temelju opsežnog empirijskog istraživanja i korištenja primarnih izvora, autor nudi akademski utemeljen i nijansiran uvid u često politizirane interpretacije utjecaja Bliskog istoka na Balkan. Djelo predstavlja značajan doprinos studijama islama u Evropi, savremenoj balkanskoj historiji i međunarodnim odnosima.

Objavljivanje ove knjige u izdanju Bloomsburyja, jednog od vodećih svjetskih izdavača u oblasti humanističkih i društvenih nauka, dodatno potvrđuje njen međunarodni akademski značaj.

Harun Karčić je novinar, politički analitičar i komentator specijaliziran za Balkan, strane utjecaje i islamska pitanja. Više od 15 godina izvještava o geopolitici, religiji i sigurnosti za Al Jazeeru i druge međunarodne medije.

Autor je brojnih policy analiza i autorskih tekstova za think tankove i globalne medije, a trenutno obavlja funkciju potpredsjednika Sarajevske sigurnosne konferencije.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!