SREBRENICA, 20. sep.2016
Polaganjem cvijeća, učenjem Fatihe i odavanjem počasti žrtvama genocida, danas je obilježena 13. godišnjica zvaničnog otvaranja Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari Spomen-obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine u kojem su dosada ukopane 6.504 žrtve.
Predsjednik Upravnog odbora Memorijalnog centra Sadik Ahmetović kazao je da ovaj kompleks predstavlja opomenu svim dobronamjernim ljudima kako se 11. juli nikada i nikome ne bi ponovio.
- Memorijalni kompleks ima svoju dinamiku izgradnje i mi tu dinamiku pratimo. Ovaj kompleks treba biti mjesto gdje će dolaziti ljudi iz cijelog svijeta. Također, treba i mora biti opomena ljudima ne samo u BiH, nego cijelom svijetu, kako se ne bi desio zločin koji se desio 11. jula. Ponavaljat ću da trebamo svi zajedno da napravimo sveobuhvatani program da djeca poginulih ostanu i nastave svoj život u BiH i Srebrenici - naglasio je Ahmetović.
Predsjednica Udruženja "Srebreničke majke“ Hatidža Mehmedović u izjavi za Fenu kaže da se danas osjeća isto kao prije trinaest godina.
- Genocid se mogao spriječiti 1995. godine. Osjećamo se napušteno od svih onih koji su stavili svoj potpis i Srebrenicu proglasili zaštićenom zonom Ujedinjenih nacija te su nas stavili samo u čekaonicu za klaonicu. Iza potpisa su ostali samo bijeli nišani - kazala je Mehmedović.
Ističe da je Memorijalni centar u Potočarima "naše najsvetije mjesto, naše hodčašće koje ne može vrijeme izbrisati, ali je i sramno ogledalo onih koji su mogli spriječiti genocid, a nisu“.
-Mi porodice nikad nismo tražile osvetu, nego se borimo za pravdu i da se pronađu naši najmiliji - rekla je Mehmedović.
Na današnji datum 2003. godine Memorijalni centar u Potočarima otvorio je tadašnji predsjednik SAD-a Bill Clinton.
Prva kolektivna dženaza u Memorijalnom centru obavljena je 2003., kada je u tri faze ukopano gotovo hiljadu žrtava, tačnije 969. U martu te godine ukopano je 600 žrtava, u julu 282 i u septembru iste godine 87 žrtava.
Najveći broj žrtava ukopan je upravo 2003, a nakon toga, svake godine 11. jula, na kolektivnoj dženazi bude ukopano više stotina žrtava.