[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2018\/08\/16\/amina-sakic.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2018\/08\/16\/100x73\/amina-sakic.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2018\/08\/16\/amina-sakic.jpg","size":"369.65","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Bosna i Hercegovina

Na KCUS-u uspješno operisana djevojčica sa rijetkom povredom kičme

Amina Šakić, trinestogodišnjakinja koja je teško povrijeđena u saobraćajnoj nesreći prije 10 dana, operisana je na Klinici za ortopediju i traumatologiju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu. Kod djevojčice je dijagnosticirana rijetka povreda kičme.

Aida Šakić, majka djevojčice ističe da je prezadovoljna medicinskom uslugom koja je pružena njenoj kćerki.

- Mi smo iz Travnika. Vraćali smo se s mora kada smo doživjeli saobraćajnu nesreću. Nažalost, povrijeđena je moja Amina. Sada je dobro hvala Bogu i doktorima. Mogu samo da kažem da sam sretna što imamo ovakvo stručne doktore i medicinske sestre. Svaki dan sam sa njom, u bolnici boravim po nekoliko sati. Mogu s njom biti sve vrijeme, ali pošto idem na dijalizu nisam u mogućnosti konstantno biti tu - kaže majka Aida.

Kako kaže glavna sestra Dječijeg odjela Almedina Alihodžić, medicinske sestre posebnu pažnju posvećuju radu sa najmlađom populacijom.  

- Naša zadaća je da prvenstveno radimo profesionalno i odgovorno svoj posao. Medicinske sestre su uvijek na usluzi svim pacijentima. Medicinske sestre svojim stručnim, toplim i srdačnim odnosom trebaju pružiti roditeljima i njihovoj djeci dodatne informacije, fizičku i psihičku podršku, jer su i oni bitna karika u uspješnom oporavku mališana - rekla je Alihodžić.

Prema riječima prim. dr. Jasmina Kapetanovića, šefa tima koji je operisao djevočicu, operacija je trajala više od šest sati.

- Kod djevojčice je dijagnosticirana rijetka povreda isčašenja sa frakturom četvrtog i petog vratnog pršljena. Velika je sreća sto nije bilo neurološkog deficita. Pokušavali smo nekoliko dana da se luksacija riješi, ali to nije uspjelo i odlučili smo se na operaciju. Rađena su dva pristupa. Prvo je urađen stražnji u saradnji sa neurohirurgom doc. dr. Hasom Sefom. Nakon čega smo pacijenticu sa prednje strane dodatno fiksirali. Postoperativno djevojčica je neurološki intaktna i danas smo je vertikalizirali i ona može hodati - pojasnio je prim. dr. Kapetanović.

Na klinici se svakodnevno rade sve vrste operacija kičmenog stuba kod djece i odraslih. Dominantno se rade traumatske povrede, tumori, degenerativne promjene i infektivne bolesti kičme, saopćeno je iz Press službe KCUS-a.

Podijelite ovaj članak!