Francuska ne namjerava prekinuti kulturne veze s Burkinom Fasom, Malijem i Nigerom, izjavila je u petak ministrica kulture, nakon što su estradne kompanije ove sedmice osudile odluku o zabrani svih partnerstava s umjetnicima iz tih afričkih zemalja.
- Francuska je oduvijek bila otvorena i dobrodošla zemlja za umjetnike, tako da ovo nije promjena politike. To je prilagođavanje izuzetno pogoršanom sigurnosnom kontekstu - izjavila je ministrica kulture Rima Abdul-Malak za radio RTL.
Vlada Nigera zbačena je vojnim udarom od jula, dok Burkinu Faso godinama preplavljuju tvrdolinijaški militanti. Vojska Malija također se bori protiv pobunjeničkog saveza od augusta, zbog čega je Francuska ukinula vize i zaustavila razvojnu pomoć za sve tri zemlje.
Činilo se da primjedbe Abdul-Malak imaju za cilj smirivanje konfrontacije sa sindikatom umjetničkih i kulturnih dešavanja SYNDEAC, koji je tražio da se sastane s njom nakon što je njeno ministarstvo izdalo direktivu o prekidu svake saradnje i finansijske podrške institucijama iz tri zemlje.
SYNDEAC je nazvao zabranu "potpuno bez presedana".
- Ta potpuna zabrana za tri zemlje koje doživljavaju veoma ozbiljne krize nema smisla s umjetničke tačke gledišta i velika je greška s političke tačke gledišta - navodi se u saopćenju sindikata.
Nakon negodovanja, Abdul-Malak je kazala kako je zamolila svoje ministarstvo da pošalje "pojašnjenja" estradnim biznisima, dodajući da zabrana neće utjecati na postojeća partnerstva, nego samo na nove projekte za koje će umjetnici zahtijevati putne vize.
Francuska je dom velike zajednice ljudi vezane za tri afričke zemlje, a izvođači iz regije, posebno muzičari, popularni su na festivalima, prenosi Reuters.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.