Njemačka će iznijeti svoj stav o predloženim sankcijama EU protiv Izraela prije sastanka Evropske unije u oktobru, rekao je njemački kancelar Friedrich Merz, tokom svoje prve posjete Madridu od preuzimanja dužnosti u maju.
Merz je na konferenciji za novinare sa španskim premijerom Pedrom Sánchezom rekao da će kabinet sljedeće sedmice, prije samita EU u Kopenhagenu, razgovarati o prijedlogu predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen.
- Očekujem da ćemo na neformalnom vijeću 1. oktobra u Kopenhagenu imati stav koji će podržati cijela savezna vlada - rekao je Merz.
Von der Leyen je u srijedu predložila nekoliko kaznenih mjera s ciljem vršenja pritiska na vladu izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da promijeni kurs. Sankcije bi uključivale ukidanje pogodnosti slobodne trgovine i uvođenje sankcija ekstremnim izraelskim ministrima.
Iz perspektive Evropske komisije, Izrael svojom vojnom ofanzivom krši ljudska prava i međunarodno humanitarno pravo.
Sánchez je izrazio podršku sankcijama EU, rekavši da Španija već dugo poziva na suspenziju sporazuma o strateškom partnerstvu između EU i Izraela.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.