[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/01\/22\/l-a96b07688a989c27c771a05c300f1068.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/01\/22\/100x73\/l-a96b07688a989c27c771a05c300f1068.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/01\/22\/l-a96b07688a989c27c771a05c300f1068.jpg","size":"60.05","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Meloni kaže da je za Odbor za mir potrebno više vremena zbog ustavnog problema

Italijanskoj vladi je potrebno više vremena da razmotri ustavno pitanje o tome da li bi se Italija trebala pridružiti Trumpovom Odboru za mir za Gazu i druga bivša konfliktna područja, ali nije pametno to isključiti, izjavila je u srijedu premijerka Giorgia Meloni, rekavši da "smo otvoreni i zainteresirani", javila je Ansa.

Bijela kuća je saopštila da je 30 od 50 pozvanih zemalja pristalo da se pridruži novom tijelu sličnom UN-u, kojim upravlja američki predsjednik, a koji naplaćuje milijardu dolara po mjestu.

Najmanje četiri zemlje - Francuska, Danska, Norveška i Švedska - potvrdile su da se neće pridružiti.

Što se tiče Odbora, Meloni je tokom epizode povodom 30. godišnjice kultne emisije Rai TV Porta a Porta, koja se emitira večeras na Rai1, rekla: "Stav Italije je stav otvorenosti: otvoreni smo, dostupni i zainteresirani."

- Iz najmanje dva razloga. Prvi je taj što Italija može igrati jedinstvenu ulogu u provedbi mirovnog plana za Bliski istok i izgradnji vizije dvije države. Drugo, generalno, ne bih smatrala pametnim izborom da se Italija i Evropa isključe iz tijela koje je ipak zanimljivo. Za nas postoji problem ustavne kompatibilnosti jer je čitanje statuta otkrilo da postoje neki elementi nekompatibilnosti s našim Ustavom - kazala je.

- Ovo nam sigurno ne dozvoljava da potpišemo sutra. Međutim, potrebno nam je više vremena; ima posla koji treba obaviti, ali moj stav ostaje stav otvorenosti - dodala je.

Meloni je rekao da je statut odbora nekompatibilan s članom 11. italijanskog Ustava, naglašavajući da „možemo ustupiti dijelove suvereniteta samo pod uslovima pariteta“.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!