[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2018\/06\/19\/mektic-avramopoulos-stefanovic.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2018\/06\/19\/100x73\/mektic-avramopoulos-stefanovic.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2018\/06\/19\/mektic-avramopoulos-stefanovic.jpg","size":"268.47","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Bosna i Hercegovina

Mektić: Problem ilegalnih migracija zahtjeva regionalni i evropski pristup

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić na današnjem sastanku ministara unutrašnjih poslova zemalja Zapadnog Balkana u Briselu, odžanog u organizaciji Vijeća Evropske unije, naglasio je, da problem ilegalnih migracija zahtijeva regionalni pa i zajednički evropski pristup te da se jedino na taj način mogu postići očekivani rezultati.

Kako je saopćeno iz Ministarstva sigurnosti BiH, na  sastanku, kojem je prisustvovao komesar za migracije i unutrašnje poslove Dimitris Avramopoulos, razgovarano je o izazovima i saradnji zemlja zapadnog Balkana u oblasti migracija, sigurnosti, kontroli granica i viznoj politici.

Također, napravljen je pregled migrantske situacije u regionu, akcijama koje države samostalno poduzimaju i međusobnoj saradnji.

Zaključeno je da jačanje efikasnosti kontrole granica, borbe protiv krijumčarenja ljudi i zajedničko suzbijanje ilegalnih migracija ostaje u vrhu proriteta za EU i zemalja Zapadnog Balkana.

Ministar Mektić je upoznao komesara  Avramopoulosa i prisutne ministre sa izazovima sa kojima se suočava BiH zbog povećanog dolaska migranata od početka godine. 

Također, upoznao je prisutne o zaključcima sa nedavno održanog ministarskog sastanka u Sarajevu i budućem djelovanju u suzbijanju ilegalnih migracija i zbrinjavanja osoba kojima je potrebna pomoć i zaštita. Na sastanku u Briselu pohvaljene su aktivnosti i mjere koje BiH poduzima u ovoj oblasti.

 Ministri zemalja Zapadnog Balkana i EU potvrdili su da će nastaviti saradnju u borbi protiv odlaska osoba na strana ratišta u okviru terorističkih grupa, suzbijanju nasilnog ekstremizma i radikalizma te borbi protiv ilegalne trgovine oružjem.

Podijelite ovaj članak!