[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/03\/21\/l-ce5f2ca1881b9a46f19d9945989da4c7.png","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/03\/21\/100x73\/l-ce5f2ca1881b9a46f19d9945989da4c7.png","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/03\/21\/l-ce5f2ca1881b9a46f19d9945989da4c7.png","size":"577.21","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Maloku: EU ima tradiciju kreativnih izuma kojima je zajednički imenitelj ‘neobjašnjivost'

Kosovski analitičar Albinot Maloku izjavio je za Fenu da se rezultat saglasnosti premijera Kosova Albina Kurtija i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, postignut nedavno u Ohridu, može ocijeniti tek kada budemo imali konkretizaciju kako će se sve implementirati u praksi.  
 

Sastanak Kurtija i Vučića, uz posredovanje predstavnika Evropske unije, održan je 18. marta u Ohridu, kada je postignuta saglasnost o aneksu usaglašenog dokumenta koji je proizišao iz francusko-njemačkog plana 27. februara ove godine.  
 
U suštini, Maloku smatra da se stiče utisak da je cilj bio održavanje putanje implementacije sporazuma koje su strane prihvatile od 2011. godine pa naovamo.   
 
- Dugotrajan sastanak poput onog u Ohridu nije proizveo potpise, a stvari su ostavljene na obećanjima - kazao je Maloku.  
   
Kada govorimo o tome, dodao je, da li se može uzeti u obzir sporazum koji nisu potpisale obje strane, objašnjenja su i dalje različita.   
  
Sa politološke tačke gledišta, navodi Maloku, radi se o nalazu u kojem, iako nema potpisa između stranaka koje su dale saglasnost, a autoriteti stranaka koje su dale saglasnost predstavljaju državu, onda ono postaje obavezno.

- U posljednjoj instanci to pokazuje ozbiljnost i poštovanje koje strane u pregovorima imaju za datu riječ i saglasnost. Predsjednik Vučić to, što nije dao potpis, pravda time što neće da prizna međunarodni subjektivitet Kosovu, dok je premijer Kurti prije sastanka rekao da ne mogže da kaže da će se bez potpisa to zvati sporazum - kazao je je Maloku.  

Sada Evropska unija također ima odgovornost "da stane uz strane koje su se dogovorile bez potpisivanja".   
 
- Evropska unija ima tradiciju kreativnih izuma kojima je zajednički imenitelj ‘neobjašnjivost’. Čak i u sporazumima između Kosova i Srbije od 2011. godine pa nadalje postoje izumi tipa potpisani dokument, parafirani dokument, dokument sa inicijalima itd. Međutim, stranke su dužne da provedu ono što piše u papirima kada postoji saglasnost - ističe Maloku.  
   
Smatra da je “predsjednik Vučić dobar glumac u politici i da je dramatizacija njegov način rada”.   
  
- Dramatizacijom da potpisivanje tog sporazuma znači prihvatanje međunarodnog subjektiviteta Kosova je razlog kojim se on služi da izađe kao heroj svog naroda. Kosovo i Srbija od 2011. imaju sve vrste metoda prihvatanja dokumenata, dakako uz pomoć EU, ali nijedan potpis nije protumačen kao prihvatanje ili priznanje Republike Kosova – navodi Maloku.   
  
Podsjetio je da je premijer Kurti, koji je došao na vlast “protivljenjem svega i svačega”, obvezan da poštuje i implementira sve sporazume, te da više nema manevarskog prostora, kao i razloge koje je upotrebljavao do sada.    

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!