[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/09\/16\/l-2153108ab5556b5da247969f8285c6d1.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/09\/16\/100x73\/l-2153108ab5556b5da247969f8285c6d1.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/09\/16\/l-2153108ab5556b5da247969f8285c6d1.jpg","size":"27.81","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Luksemburg će priznati Palestinu na Generalnoj skupštini UN

Luksemburg namjerava priznati državu Palestinu, izjavili su u ponedjeljak parlamentarnoj komisiji premijer Luc Frieden i ministar vanjskih poslova Xavier Bettel.

Prema navodima lokalnih medija, očekuje se da će konačna odluka o priznanju biti donesena kasnije ovog mjeseca na Generalnoj skupštini UN-a u New Yorku u koordinaciji s nekoliko drugih zemalja, uključujući Francusku i Belgiju, piše Politico.

Objava dolazi nakon višemjesečnog oklijevanja luksemburške vlade i usred sve većih poziva evropskih lidera za okončanje izraelskog rata u Gazi, pokrenutog nakon napada Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. Lokalni zdravstveni zvaničnici kažu da je u ratu poginulo više od 60.000 Palestinaca. Izvršna potpredsjednica Evropske komisije Teresa Ribera nazvala je izraelske akcije u Gazi genocidom.

Prošle sedmice, predsjednica Komisije Ursula von der Leyen najavila je da će izvršna vlast EU zauzeti oštriji stav prema Izraelu zbog rata, obustaviti isplate toj zemlji i sankcionirati ono što je nazvala "ekstremističkim ministrima" i nasilnim doseljenicima.

Prošlog petka, Generalna skupština UN-a glasala je za podršku deklaraciji koja sadrži "opipljive, vremenski ograničene i nepovratne korake" ka rješenju o dvije države u regiji prije sastanka tog tijela 22. septembra.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!