Premijer Kosova Albin Kurti kazao je da bi se sastanci s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Bruxellesu trebali održavati svakog mjeseca.
“Još 18. kolovoza prošle godine u Bruxellesu smo dogovorili da ćemo se sastajati svaki mjesec. U rujnu se to nije dogodilo, ali došao je francusko-njemački prijedlog koji mi zovemo prijedlog Europske unije koji su podržale Francuska i Njemačka i nije bilo sastanka do 21. studenoga”, kazao je Kurti.
Prema njegovim riječima, sastanci predstavnika Srbije i Kosova trebali bi se održavati češće jer su neslaganja velika, a povjerenje malo, no ne zna točno zašto se to dogodilo.
"Međutim, nadam se da će ove godine biti većeg angažmana međunarodne zajednice, posebno Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država, kako bi se izvršio veći pritisak na Beograd", rekao je Kurti u intervjuu za RTK.
Kurti je u četvrtak kazao da se politika srpske države poklapa s politikom Rusije i hegemonističkim stavovima Kremlja no da se unatoč tome Kosovo konstruktivno uključilo u dijalog u cilju normalizacije odnosa dvije zemlje.
Također u četvrtak je tijekom posjeta Beogradu savjetnik američkog državnog tajnika Derek Chollet kazao kako SAD poštuje stajališta vođa u Beogradu, ali iz praktičnih razloga vjeruje da Srbija, dok god se bude držala dalje od sankcija, ne može napredovati.
Chollet drži kako je značajno što je Srbija u UN-u glasala protiv ruske invazije, ali je pozvao Beograd da "još više stane uz Ukrajinu kojoj je potrebna značajnija podrška", ali i da treba "kazniti ponašanje Rusije".
Chollet je također rekao da je kompromis Srbije i Kosova moguće postići 2023. i da taj put vodi kroz dijalog pod okriljem EU-a.
On je u srijedu, poslije razgovora s čelnicima Kosova, rekao da se od Kosova očekuje da ispuni sve obveze, uključujući i ZSO, jer je riječ o "međunarodnoj obvezi“ te dodao da SAD zadržavaju snažne veze s Prištinom te dijeli viziju o "suverenom, nezavisnom, prosperitetnom i multietničkom" Kosovu i "punoj integraciji u euroatlantske i europske strukture".
Dijalog o normaliziranju odnosa Srbije i Kosova je već mjesecima u krizi, a odnose dviju strana dodatno su zakomplicirale napetosti koncem prošle godine, uključujući povlačenje srpskih predstavnika iz kosovskih institucija i barikade koje su Srbi na sjeveru Kosova postavili tražeći da Priština osigura formiranje Zajednice srpskih općina.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.