Premijer Kosova Albin Kurti kazao je danas da u Bruxellesu tijekom sastanka s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem te šefom eurodiplomacije Josepom Borrellom i posebnim predstavnikom EU-a za dijalog Kosova i Srbije Miroslavom Lajčakom neće biti riječi o Zajednici srpskih općina na Kosovu.
Kurti je istaknuo kako od posrednika u dijalogu očekuje da se pridržavaju europskog prijedloga i "da se ne fokusiraju na interese jedne strane".
"Nakon ponedjeljka ćemo moći znati što i kada", rekao je Kurti te dodao da će na sastanku s Vučićem razgovori o europskom prijedlogu početi "odmah", prenosi Klan Kosova.
Borrell i Lajčak održat će 27. veljače u Bruxellesu prvo odvojene razgovore s Kurtijem i Vučićem, a zatim i zajednički sastanak.
Tema sastanka bit će Prijedlog EU-a o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije, koji su dvjema stranama u drugoj polovici siječnja predstavili američko-europski diplomati. Sporazum predviđa poštivanje teritorijalnog integriteta, nepovredivost granica, priznanje državnih simbola i poseban aranžman za srpsku zajednicu na Kosovu (Zajednica srpskih općina ZSO).
Vučić je rekao da je Srbija "spremna prihvatiti koncept europskog plana" i "raditi na primjeni predloženog sporazuma" o dijalogu za normalizaciju odnosa s Kosovom.
Kosovski premijer Albin Kurti poručio je da Kosovo "prihvaća prijedlog EU-a za normalizaciju odnosa" i smatra ga dobrom osnovom za daljnje razgovore i solidnom platformom za napredovanje.
U međuvremenu je, nakon ranijih najava sastanka na visokoj razini u EU, Vučić poručio kako, bez konkretnog razloga, u Bruxelles može putovati "samo kao turist", naglasivši obvezu Prištine o formiranju ZSO, što podržavaju i EU i SAD.
Kosovska predsjednica Vjosa Osmani drži da Srbija Kosovo, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru želi vidjeti kao privremene države te se kroz teritorijalne pretenzije vratiti u devedesete.
"Rusija i Srbija ne priznaju Kosovo jer imaju hegemonističke i imperijalističke ideje. Srbija nas, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i druge zemlje želi vidjeti kao privremene države i kroz svoje teritorijalne pretenzije vratiti se u devedesete", kazala je Osmani.
Ona jer istaknula kako je samo pitanje vremena kada će Kosovo priznati neka od pet država članica EU koje zasada ne priznaju njegovu neovisnost jer je neovisnost Kosova nepovratna činjenica.
"Neovisnost Kosova je nepovratna činjenica, zato smo mi tu da i dalje budemo neovisna i suverena država, samo je pitanje vremena koliko će brzo neke zemlje formalizirati svoju odluku da nas priznaju”, rekla je Osmani u intervjuu "El Periodico".
Osmani smatra da je Srbija jedini izvor nestabilnosti na zapadnom Balkanu jer se "služi interesima ruskog predsjednika Vladimira Putina i Rusije jer Rusija zna da ako se zapadni Balkan destabilizira, ne može biti ujedinjene, slobodne i mirne Europe".
Posebni predstavnik EU-a za dijalog Miroslav Lajčak kazao je uoči skorog sastanka dvaju strana da Europska unija trenutno radi na dva kolosijeka kako bi proces pregovora Beograda i Prištine krenuo naprijed, a prioritet je da se obje strane suglase o prijedlogu EU za normalizaciju odnosa.
Lajčak je istaknuo da je Kosovo "odavno zakasnilo" s uspostavljanjem ZSO i očekuje se da s tim odmah krene, dok Srbija treba omogućiti povratak kosovskih Srba u prištinske institucije.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.