Premijer Sjeverne Makedonije Dimitar Kovačevski kazao je u utorak da je Plan rasta zapadnog Balkana potvrda da u Europskoj uniji (EU) imaju konkretan plan za učinkovitu europsku integraciju ove regije.
"Plan rasta, za koji smo jučer imali sastanak na visokoj razini, u prisustvu visokih predstavnika EU-a i SAD-a, kao i međunarodnih financijskih institucija, najozbiljnija je politička potvrda Unije da imaju konkretan plan učinkovite europske integracije zapadnog Balkana”, rekao je Kovačevski u uvodnom obraćanju na godišnjoj konferenciji "Godina europskih mogućnosti".
Prema njegovim riječima, realizacijom tog plana, što ovisi i od EU, ali prije svega od zemalja zapadnog Balkana, bruto domaći proizvod (BDP) po glavi stanovnika treba se udvostručiti u idućih 10 godina, s prosječnih 6.000 eura po glavi stanovnika, na 12.000 eura.
"Plan otvara vrata lokalnim poduzećima i radnicima u regiji i Europi, a istodobno će učiniti regiju privlačnijom europskim i globalnim investitorima", rekao je premijer Sjeverne Makedonije te dodao kako zajedničko regionalno tržište, koje je jedan od stupova Plana rasta, bit će odskočna daska ka jedinstvenom europskom tržištu.
"Tu govorimo o regionalnoj ekonomiji s BDP-om od nešto više od 100 milijardi eura i 17 milijuna stanovnika, koja pretendira priključiti tržištu od pola milijarde stanovnika s BDP-om od preko 15 trilijuna eura. Uz istodobno uspostavljanje i jačanje regionalnog tržišta, očekuje se rast naših ekonomija za oko 10 posto", rekao je premijer Sjeverne Makedonije Dimitar Kovačevski.
Plan rasta zapadnog Balkan, koji je Europska komisija usvojila u listopadu prošle godine, predviđa financijsku podršku od šest milijardi eura za razdoblje 2024-2027. godine, podsjeća Beta.
Plan EU vrijedan šest milijardi eura za rast zapadnog Balkana trebao bi ubrzati proces priključenja zapadnobalkanskih zemalja Uniji.
Lideri šest zemalja zapadnog Balkana - Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Srbije i Kosova, sastali su se u ponedjeljak u Skoplju na skupu čija agenda su reforme neophodne da bi pristupile Europskoj uniji.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.