[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/02\/28\/l-ba6d268cc6fe47de655892426eca6acf.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/02\/28\/100x73\/l-ba6d268cc6fe47de655892426eca6acf.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/02\/28\/l-ba6d268cc6fe47de655892426eca6acf.jpg","size":"69.93","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Kosovska opozicija: Sporazum o normalizaciji odnosa ne donosi međusobno priznanje

Predstavnici kosovskih opozicijskih stranka danas su u većini slučajeva izrazili negodovanje zbog sporazuma o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije jer, kako tvrde ne donosi međusobno priznanje, ali omogućava formiranje Zajednice srpskih općina (ZSO) na Kosovu.   

Predsjednik LDK-a Lumir Abdixhiku rekao je da je Kurti ispunio svoju želju da ima sporazum bez priznanja te da sada samo treba odrediti datum osnivanja ZSO.

"Sve osim priznanja - bio je cilj Srbije. Sve osim priznanja ima ovaj sporazum koji su strane već prihvatile. Prihvaćenim dokumentom predviđena je i provedba svih dosadašnjih sporazuma, uključujući i ZSO te poseban status Srpske pravoslavne crkve", napisao je Abdixhiku na Facebooku.

Predsjednik Demokratske partije Kosova Memli Krasniqi prihvaćeni sporazum naziva "sporazum u čijem je središtu ZSO", a kosovskog premijer Albina Kurtija optužio je da je pogrešnim potezima i politikom nepovratno degradirao proces dijaloga.

"Mora se glasno i jasno reći: već je službeno vidljivo da europski prijedlog ne predviđa međusobno priznanje, kao glavni kriterij za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije i otvaranje europske perspektive za našu državu", kazao je Krasniqi.

Prema njegovim riječima, Kurti je omogućio uklanjanje konačnog sporazuma usredotočenog na uzajamno priznavanje i donio zemlji privremeni sporazum sa ZSO u središtu.

No, za razliku od dvojice spomenutih oporbenih čelnika, predsjednik Alijanse za budućnost Kosova Ramush Haradinaj pozdravio je jučerašnji razvoj događaja u Bruxellesu te istaknuo da je dogovor u Bruxellesu o prijedlogu EU veliko postignuće, prenose Reporteri .

Prema njegovim riječima, sporazum je de facto prihvaćanje neovisnosti Kosova od Srbije.

Tenzije između Beograda i Prištine traju skoro 25 godina. Srbija odbija priznati neovisnost koju je 2008. godine proglasila bivša pokrajina s 1,8 milijuna stanovnika, većinom albanskog podrijetla te s oko 120.000  Srba.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!