[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/01\/16\/l-60fa9c8624df668705242735e584d190.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/01\/16\/100x73\/l-60fa9c8624df668705242735e584d190.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/01\/16\/l-60fa9c8624df668705242735e584d190.jpg","size":"63.73","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Kosovo: Vlada neće tražiti načine za formiranje Zajednice srpskih općina

Kosovska ministrica vanjskih poslova Donika Gervalla kazala je danas u Prištini da kosovska Vlada neće tražiti načine za formiranje Zajednice srpskih općina na Kosovu jer se time krši ustav te zemlje.

"Kakav će biti dalji tijek  razgovora u Bruxellesu  u okviru konačnog sporazuma, koji će biti ustupci koje će Srbija biti spremna učiniti u odnosu na prava manjina u Srbiji i mnoge, mnoge druge teme, ostaje za razgovore u okviru dijaloga", rekla je Gervella odgovarajući na pitanje na zajedničkoj konferenciji za novinstvo s ministricom vanjskih poslova Slovenije Tanjom Fajon.

Ona je kazala da su se dvije strane složile da sporazum o Zajednici bude realiziran tek kada prođe ocjenu Ustavnog suda, te napomenula da je taj sporazum sporan jer nije u skladu s ustavom Kosova, prenose Reporteri.

Kosovo i Srbija su 2013. godine u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa dogovorile formiranje Zajednice srpskih  općina,  a dvije godine kasnije su usuglašena i načela. Međutim, Ustavni sud Kosova je utvrdio  kako neka od načela nisu u skladu s kosovskim zakonima, te da bi oni trebali biti usklađeni statutom.

Srpska premijerka Ana Brnabić je istaknula danas da je podizanje potjernica protiv 18 Srba zbog počinjenog ratnog zločina, a koje je raspisalo tužiteljstvo Kosova, suprotno onome što su razgovarali s međunarodnom zajednicom i naporima za dijalog te da je to dodatni vid pritiska i provokacije.

Brnabić je najavila da će sutra u Beograd doputovati specijalni izaslanik Velike Britanije za zapadni Balkan Stuart Peach.

Kosovo i Srbija dijalog o normalizaciji odnosa vode od 2011. godine, uz posredovanje Europske unije, a predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da u siječnju očekuje dolazak važnih dužnosnika u Srbiju kako bi razgovarali o normalizaciji odnosa s Kosovom.

Prištinske vlasti trajnim rješenjem vide priznanje neovisnosti i zeleno svjetlo za članstvo u UN-u i međunarodnim organizacijama, a Beograd očekuje "kompromisno rješenje" kojim bi formalno pravno zadržao teritorijalni integritet, a u suštini vlast na sjeveru Kosova, što Priština ne prihvaća. 

Srbija očekuje od Bruxellesa i Washingtona da izvrše pritisak na Prištinu kako bi poštovala Briselski  sporazum i krenula u osnivanje Zajednice srpskih općina.

Kosovo je proglasilo neovisnost 2008. godine, a pet država članica EU - Španjolska, Kipar, Rumunjska, Slovačka i Grčka - nisu priznale kosovsku neovisnost.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!