Na svečanosti u Sarajevu, promovisana je peta, jubilarna generacija biznis lidera održivog razvoja u BiH, a kompanija Klika proglašena je apsolutnim pobjednikom Nagrade za biznis lidera održivog razvoja u BiH za 2023. godinu.
Ta nagrada se dodjeljuje u sklopu programa „Okvir za realizaciju Ciljeva održivog razvoja (SDGs) kao temelj za održiv i inkluzivan rast u Bosni i Hercegovini“ (SDG2BIH)“, zajedničke inicijative koju finansira Švedska, a implementira UNDP u partnerstvu sa UNICEF-om i UN Women kao dio podrške UN-a vlastima u Bosni i Hercegovini pri implementaciji Okvira za realizaciju Ciljeva održivog razvoja u BiH.
Nagrada za biznis lidere održivog razvoja dodjeljuje se svake godine s ciljem promocije napora i angažmana privatnog sektora u oblasti održivog razvoja u Bosni i Hercegovini. Nagrada za 2023. godinu bila je fokusirana na preduzeća koja stvaraju i zadržavaju kvalitetna radna mjesta i aktivno smanjuju svoj utjecaj na okoliš. Proces prijave za nagradu trajao je od 1. januara ove godine do kraja marta ove godine, a na svečanosti su obilježeni poslovni uspjesi koje su kompanije postigle tokom 2022. godine.
Nagrada za biznis lidere održivog razvoja u BiH nastavlja da raste svake godine. Ove godine se prijavilo rekordnih 114 preduzeća, što predstavlja rast od 34 posto u poređenju sa prethodnom godinom, kada se prijavilo 85 preduzeća. Ta preduzeća su poslala 180 prijava, što je povećanje od čak 75 posto u poređenju sa 2022. godinom u kojoj su zaprimljene ukupno 103 prijave.
- Predstavnici privatnog sektora koji poduzimaju značajne akcije za stvaranje kvalitetnijih radnih mjesta, inkluzivnosti, razvoja i primjene tehnologija usmjerenih na zaštitu okoliša i ublažavanje klimatskih promjena, aktivno doprinose implementaciji SDG-a. Što je još važnije, oni također stvaraju mogućnosti mladima Bosne i Hercegovine da ostanu u zemlji i grade bolju i održiviju budućnost za sebe i generacije koje dolaze - rekla je ambasadorica Švedske u BiH Johanna Strömquist.
Nagrada za biznis lidere održivog razvoja dodjeljuje se za tematske oblasti “Ljudi” i “Resursi i okoliš”, a apsolutni pobjednik za Bosnu i Hercegovinu je izabran među kompanijama koje su se prijavile u obje tematske oblasti.
U okviru tematske oblasti “Ljudi” nagrade se dodjeljuju onim preduzećima koja inspirišu druge u smislu otvaranja kvalitetnih radnih mjesta i zadržavanja talenata, a ovogodišnji dobitnici su Dekonta BH u kategoriji mikro preduzeća, SEEBA u kategoriji malih preduzeća, Klika u kategoriji srednjih preduzeća i GS Tvornica mašina u kategoriji velikih preduzeća.
U tematskoj oblasti „Resursi i okoliš“, pobjednici za mikro i mala preduzeća su ZEOS eko-sistem i Smrčak. U toj kategoriji pobjednici za srednja i velika preduzeća su, također, Klika i GS Tvornica mašina. Apsolutni pobjednik Nagrade za biznis lidere održivog razvoja u BiH za 2023. godinu je preduzeće koje je ujedno osvojilo i najveći broj bodova za poštivanje GRI standarda (Globalne inicijative za izvještavanje) i realizaciju Ciljeva održivog razvoja, odnosno Klika.
- Ponosni smo na to što smo kroz sve ove godine strateškim pristupom zasnovanim na našim vrijednostima, a zajedno sa našim timom, kreirali kompaniju koja istinski živi sve što je prepoznato kroz ove nagrade. Pobjeda u sve tri kategorije je jasan znak da je Klikina posvećenost elementima zdravog i kvalitetnog življenja i poslovanja, ljudima i okolišu, pravi smjer kojeg ćemo se čvrsto držati i u budućnosti. Mi iz Klike smo zahvalni UNDP-u Bosne i Hercegovine na ovom projektu i prilici da se čuje, ne samo za pozitivne prakse u Kliki, nego i pozitivne prakse mnogih kompanija iz cijele Bosne i Hercegovine, kojima ovom prilikom, također, čestitamo na njihovoj posvećenosti, nominacijama i nagradama - rekao je Samir Eljazović, CEO kompanije Klika.
Nagrada za biznis lidere održivog razvoja prepoznaje i naglašava napore kompanija iz privatnog sektora u smislu realizacije Ciljeva održivog razvoja u BiH i motiviranje novih učesnika u privatnom sektoru da Ciljeve održivog razvoja uključe u svoje poslovne modele. Zvanični partner ove nagrade je Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine. To partnerstvo ima za cilj unapređenje saradnje i podizanje svijesti o važnosti održivog poslovanja, cirkularne ekonomije, digitalizacije i dekarbonizacije u Bosni i Hercegovini.
- Nagrađene kompanije postavljaju etičke i odgovorne poslovne prakse, brigu o zajednici, korištenje obnovljivih izvora i ekološki prihvatljivih izvora energije i smanjenje otpada kao prioritet. Privatni sektor u BiH daje dugoročnu perspektivu u aktivnom poboljšanju života građana u BiH, jer ulaže veliki napor u razvoj usluga i tehnologija sigurnih za životnu sredinu i ljude“, izjavila je Steliana Nedera, rezidentna predstavnica UNDP-a u BiH.
Ovogodišnja Nagrada za biznis lidere održivog razvoja fokusirana je na preduzeća koja stvaraju kvalitetna radna mjesta i zadržavaju talenat dok aktivno rade na dekarbonizaciji svojih poslovnih aktivnosti. 31 kompanija je ušla u završni krug gdje su standardi Globalne inicijative za izvještavanje (GRI) korišteni kao osnova metodologije evaluacije za pristigle 180 prijava, a proces evaluacije vodio je nezavisni panel eksperata na čelu sa profesorom Vjekoslavom Domljanom.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.