Na sjednici Sabora Kantona Središnja Bosna (KSB) jednoglasno je usvojen Zakon o upotrebi znakovnog jezika u KSB-u, koji je izradila i u skupštinsku proceduru uputila dopredsjedavajuća Sabora KSB Ljubinka Atanasijević.
Gluhe i nagluhe osobe, kojih je u KSB po pretpostavci ima oko dvije tisuće, susreću se s problemom u komunikaciji s okruženjem i nerazumijevanjem okoline, što dovodi do izoliranosti, osjećaja napuštenosti i marginalizacije u društvu.
Jedan od načina da im se olakša svakodnevni život bio je i donošenje Zakona o upotrebi znakovnog jezika u BiH još 2009. godine, iz kog je proistekla obaveza i županija u Federaciji BiH da donesu odgovarajuće zakone, stoji u priopćenju Ureda dopredsjedavajuće Sabora KSB.
Tim zakonima propisivalo bi se pravo gluhih osoba na upotrebu znakovnog jezika i pravo na informiranje njima prilagođenim tehnikama, te pravo na tumača znakovnog jezika zbog ravnopravnog uključivanja gluhih osoba u životnu i radnu okolinu, kao i u sve oblike društvenog života, s jednakim pravima i mogućnostima kakve imaju osobe bez oštećenja sluha.
Do danas je to uradio samo Sarajevski kanton, a na sjednici ovaj zakon usvojio je i Sabor KSB.
"Ovaj zakon u velikoj mjeri utjecat će na život osoba s oštećenjem sluha, a njegovom primjenom osim prava na korištenje znakovnog jezika imali bi i besplatne usluge tumača u svim javnim ustanovama i organizacijama. Također, sa službama hitne pomoći, vatrogascima i policijom trebali bi moći komunicirati putem SMS-a", istaknula je Ljubinka Atanasijević.
"Za gluhe osobe ovaj zakon znači puno. Svaki oblik invalidnosti ima svoje barijere, a najveća barijera za gluhe i nagluhe upravo je komunikacija", naglasio je predsjednik Udruženja gluhih i nagluhih iz Bugojna Ibrahim Čorić, navodi se u priopćenju.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.